Rozliczenia walutowe wsparły kwartalne wyniki Hyundaia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-04-2022, 08:57

Pierwszy kwartał 2022 r. koncern Hyundai mógł zaliczyć do udanych. W dużej jednam mierze było to „zasługą” korzystnych kursów wymiany walut, co pozwoliło zniwelować część czynników o negatywnym przełożeniu na rentowność firmy, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Jak podał południowokoreański producent samochodów, w okresie styczeń-marzec 2022 r. firma wypracowała zysk netto w kwocie 1,6 bln wonów (1,28 mld USD). To rezultat lepszy niż wynosiła mediana prognoz analityków, która zakładała wartość na poziomie 1,4 bln wonów. Rok wcześniej koncern zarobił na czysto 1,3 bln wonów.

Podobnie jak konkurenci, również Hyundai borykał się z problemem niedoborów chipów oraz wąskich gardeł w łańcuchach dostaw. To spowodowało, że globalna sprzedaż samochodów koncernu zmniejszyła się o blisko 10 proc. r/r do 902 945 sztuk.

Na korzyść spółki tym razem zadziałała natomiast sytuacja na rynku walutowym. W pierwszych trzech miesiącach br. won bowiem osłabił się o niemal 7 proc. w ujęciu rocznym i 1,9 proc. w ujęciu kwartalnym w relacji do amerykańskiego dolara, co pozwoliło Hyundaiowi zwiększyć kwotę zarobków generowanych za granicą. Firma sprzedaje większość swoich pojazdów poza rodzimym rynkiem.

Przychody koncernu wzrosły o 11 proc. do 30 bln wonów dzięki solidnej sprzedaży sportowych pojazdów użytkowych i luksusowych modeli Genesis.

W marcu południowokoreański gigant informował, iż zamierza zainwestować około 15 mld USD w pojazdy elektryczne zasilane bateriami w ramach szerszych nakładów szacowanych na prawie 80 mld USD do 2030 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane