Różowa przyszłość centrów

Bartosz Dyląg
opublikowano: 21-06-2007, 00:00

Zdaniem firm leasingowych ryzyko związane z leasingiem nieruchomości jest coraz mniejsze.

Leasing Finansowanie budowy magazynów coraz popularniejsze

Zdaniem firm leasingowych ryzyko związane z leasingiem nieruchomości jest coraz mniejsze.

W 2006 r. wartość nieruchomości oddanych w leasing wyniosła nieco ponad 2 mld zł, co oznacza spadek w porównaniu z 2005 r. (2,5 mld zł). W pierwszym kwartale 2007 r. wartość wyleasingowanych nieruchomości wyniosła blisko 705 mln zł.

Leasing nieruchomości oferuje jeszcze niewiele firm, największy udział w rynku mają: ING Lease, LHI Lea-sing, BRE Leasing, Fortis Lease i Raiffeisen Leasing. Jednak w związku z rosnącym zainteresowaniem tego narzędzia coraz więcej firm chce w niedalekiej przyszłości leasingować nierucho- mości.

Leasingowanie zwrotne

Leasing nieruchomości finansuje dwa rodzaje inwestycji. Największe firmy korzystają z leasingu nowych inwestycji, gdzie finansowany jest już etap budowy (koszt budowy metra kwadratowego centrum logistycznego, w zależności od lokalizacji, wynosi 1-2 tys. zł). Mechanizm jest podobny jak w przypadku leasingu pojazdów czy maszyn i urządzeń.

Właścicielem nieruchomości jest firma leasingowa, a klient spłaca raty leasingowe, nie ponosząc jednocześnie kosztów indeksacji wynajmowanej powierzchni.

Mniejsze firmy najczęściej korzystają z leasingu zwrotnego, który ostatnio staje się coraz bardziej popularny. Właściciel obiektu sprzedaje go firmie leasingowej, ta oddaje nieruchomość w lea-sing. Tym samym właściciel staje się leasingobiorcą, a środki uzyskane w ten sposób może przeznaczyć na inwestycje. Po zakończeniu umowy zawartej najczęściej na 10-15 lat może skorzystać z opcji wykupu i ponownie stać się jej właścicielem.

Leasing zwrotny jest najprostszą formą finansowania, ponieważ przedmiotem transakcji jest nieruchomość, która już istnieje. Zaletą jest także szybkość transakcji, może ona zostać przeprowadzona w ciągu miesiąca.

Dynamiczny rozwój

Centra logistyczne to obiekty, które należą do grupy atrakcyjnych aktywów, dlatego firmy leasingowe coraz bardziej są zainteresowane ich finansowaniem. Jakie są tego powody? Po prostu rynek nowoczesnych powierzchni logistycznych i magazynowych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. 70 proc. istniejących centrów logistycznych zlokalizowanych jest wokół Warszawy, jednak trend ulega odwróceniu. Zdaniem specjalistów ING Lease, nawet 80 proc. nowych centrów logistycznych powstanie poza stolicą.

— Logistyka jest działalnością, którą łatwo outsourcingować, stąd mamy do czynienia z tak dużym popytem ze strony firm produkcyjnych i handlowych na takie obiekty — wyjaśnia Mariusz Kurzac, dyrektor marketingu i sprzedaży ING Lease Polska, członek zarządu.

Jego zdaniem, rynek leasingu nieruchomości w dalszym ciągu ma przed sobą bardzo dobre lata.

— Coraz lepsza infrastruktura, doskonała koniunktura gospodarcza, poprawiające się wyniki finansowe przedsiębiorstw — wszystko to sprawia, że firmy leasingowe coraz mniej boją się ryzyka związanego z leasingiem nieruchomości — podkreśla Mariusz Kurzac.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Dyląg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu