Czytasz dzięki

Rozsądne 71 mln USD za brylant

opublikowano: 05-04-2017, 22:00

Nowy aukcyjny rekord za szlachetny kamień ustanowiono po pięciu minutach licytacji w Hongkongu — brylant był różowy i kosztował równowartość 282 mln zł.

Zobacz więcej

SOTHEBY’S

Zanim doszło do tej transakcji, za Pink Star zaoferowano dużo więcej w innym domu aukcyjnym, jednak oferujący najwyższą stawkę w końcu nie zapłacił. Żeby kamień mógł olśniewać licytujących, szlifierze pracowali nad kombinacją jego faset dwa lata, bo prawie 60-karatowy brylant powstał z aż 132,5 ct. chropowatego surowca — czystość bez wewnętrznych skaz i intensywną różową barwę widać przecież dopiero po oszlifowaniu. Jak twierdzi Marcin Marcok z Mart Diamonds, diament jest śliczny, a cena — pomimo ustanowienia rekordu — naprawdę przyzwoita jak za kamień o takiej masie i jakości. W związku z ograniczoną podażą naturalnych różowych brylantów zakup prawdopodobnie się opłaci, a zdecydował się na niego przedstawiciel Chow Tai Fook, jubilerskiej sieci z Hongkongu. Ostatnim przebojem jego oferty były złote figurki postaci „Gwiezdnych Wojen” i wysadzane diamentami Myszki Miki w formie breloczków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane