Rozwiązania IT w transporcie

Krzysztof Kędzierski, Amur Software
12-12-2013, 00:00

Komentarz partnera sekcji

Skala wykorzystania rozwiązań IT w branży transportowej, a co za tym idzie — również w ruchu pojazdów flotowych, wyraźnie rośnie. Jest to zapewne związane z dostępnością coraz lepszego oprogramowania. Wydaje się jednak, że wśród przedsiębiorców zwiększa się także świadomość znacznych oszczędności, jakie można uzyskać, wdrażając odpowiednie systemy. Jak pokazują badania CVO, dotyczy to przede wszystkim największych firm, które mogą zaoszczędzić setki tysięcy, a nawet miliony złotych.

Jako największą zaletę oprogramowania IT wykorzystywanego w transporcie wskazuje się oczywiście możliwość lokalizowania pojazdów. Należy jednak zwrócić uwagę, że dostępne technologie dają dużo większe możliwości. Ważne z punktu widzenia właścicieli firm jest chociażby obniżenie zużycia paliwa. W dobie rosnących cen benzyny i oleju napędowego dane na temat poziomu ich zużycia zostały uznane za najcenniejsze informacje. Z raportu CVO wynika też, że istotne są informacje o awariach silnika lub podzespołów, kosztach tworzonych przez kierowcę, jak również monitorowanie przebiegu pojazdu.

Firmy korzystające z rozwiązań IT wykorzystują je m.in do optymalnego planowania tras, informowania o przekraczaniu prędkości, przypominania o przeglądach, informowania o usterkach w pojazdach i do innych działań, które przyczyniają się do rozsądniejszego eksploatowania aut i zwiększenia efektywności floty.

Efektywność firm transportowych ma ogromne znaczenie dla podmiotów trzecich. Dlatego ważna jest integracja ich działalności z funkcjonowaniem kontrahentów, czyli dostawców i odbiorców. Przyszłość związana jest z kompleksowym oprogramowaniem, które usprawni działanie całego procesu logistycznego, w którym transport jest tylko jednym z elementów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kędzierski, Amur Software

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Rozwiązania IT w transporcie