Rozwiązanie na każdy sezon

opublikowano: 12-12-2016, 22:00

Zapotrzebowanie na klimatyzację kojarzy się przede wszystkim z latem, jednak to urządzenie świetnie się sprawdza także, gdy za oknem mróz

Zimą na skutek ogrzewania spada wilgotność powietrza, która powinna wynosić 35-70 proc. — Powietrze o wilgotności poniżej 30 proc. powoduje wysuszanie oczu i skóry, elektryzowanie ubrań, unoszenie kurzu i ogólny dyskomfort, wynikający z przebywania w takim pomieszczeniu. Użytkowanie klimatyzacji pozwala na regulację wszystkich tych czynników, by zapewnić komfort użytkownikowi — przekonuje Piotr Świczewski, młodszy menedżer projektu w Savills.

ARC

Pod kontrolą

Użytkownicy klimatyzacji często są jednak nieświadomi, że to bardzo wydajne i przez znaczną część roku jedno z najbardziej ekonomicznych źródeł ogrzewania. Dotyczy to zwłaszcza sezonów wiosennego i jesiennego, gdy na zewnątrz temperatura powietrza wynosi od -5 do 14 stopni Celsjusza. Według specjalistów z firmy Klima-Therm, sprawność temperaturowa urządzenia w takich warunkach jest największa i możliwe jest osiąganie nawet 6kW i więcej mocy grzewczej z 1kW energii elektrycznej. Dla porównania grzejnik elektryczny dostarczy około 0,95kW mocy grzewczej z 1kW mocy elektrycznej. Z ekonomicznego punktu widzenia koszt ogrzewania klimatyzacją będzie porównywalny np. z kondensacyjnym kotłem na paliwo stałe ekogroszek. W porównaniu do oleju opałowego ogrzewanie klimatyzacją w okresach wiosenno-jesiennych będzie dwukrotnie tańsze.

Korzystają wszyscy

O zaletach rozwiązań do regulacji temperatury i wilgotności powietrza mówią także deweloperzy.

— Z systemami klimatyzacji są ściśle powiązane instalacje wentylacyjne. Projektujemy je tak, by zapewnić niskie prędkości przepływu powietrza. Skutkuje to mniejszym zużyciem energii, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacyjne. Rozwiązania tego typu pozwalają nam również na zastosowanie bardzo wydajnych źródeł chłodu wyposażonych w system free-cooling, wykorzystujący niższą temperaturę powietrza zewnętrznego do chłodzenia biura w zimniejszych okresach roku — mówi Cezary Grzebalski, menedżer ds. jakości technicznej w Skanska Commercial Development Europe. Już przeprowadzone w 2006 r. badanie wydajności pracowników w różnych temperaturach wykazało, że przy 30 i 15 stopniach była ona aż o 10 proc. mniejsza niż w optymalnych warunkach 21-23 stopni.

— Nowsze badania to potwierdziły, wskazując spadek efektywności od 4 do 6 proc. przy zmianie temperatury odpowiednio na chłodniejszą i cieplejszą. Warto więc zadbać o komfort termiczny w miejscu pracy, biorąc pod uwagę to, że tylko 1 proc. wzrostu efektywności może firmom przynieść setki tysięcy dodatkowego przychodu rocznie — twierdzi Cezary Grzebalski.

Rozwiązania klimatyzacyjne mogłyby przynieść jeszcze więcej korzyści, gdyby nie błędy użytkowników. — Najczęściej popełniane to ustawianie skrajnych temperatur w pomieszczeniach, otwieranie okien podczas pracy klimatyzacji oraz pozostawienie włączonej klimatyzacji poza godzinami pracy. To podwyższa koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji nawet o 40 proc. i powoduje szybsze wyeksploatowanie urządzeń — wyjaśnia Piotr Jabłoński z departamentu szkoleń i wsparcia technicznego Mitsubishi Electric.

Rozwaga popłaca

Według Marka Złoto, specjalisty ds. BHP i inspektora ds. ppoż Proinspect.pl, klimatyzacja nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jeśli właściciele nieruchomości nie próbują zmniejszać kosztu jej eksploatacji, oszczędzając na serwisach lub odgrzybianiu.

— A to już jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Stosując klimatyzację przez cały rok, należy pamiętać o jej czyszczeniu co najmniej dwa razy w roku. Dobrą praktyką jest pełen serwis wiosną i jesienią. Mamy wtedy pewność, że latem i zimą klimatyzacja będzie pełniła swoją funkcję, a jej negatywne skutki będą ograniczone do minimum. Niewłaściwa konserwacja klimatyzacji skutkuje rozwijaniem się pleśni, wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu grzybów. Infekcje grzybicze są najpoważniejszymi zagrożeniami klimatyzacji. Długie przebywanie w takich warunkach może się przyczynić do rozwoju chorób zawodowych, alergii, a nawet astmy — opowiada Marek Złoto.

O tym, jak ważne jest świadome użytkowanie urządzeń regulujących parametry powietrza w pomieszczeniu, mówią także specjaliści z firmy Klima-Therm: jednej strony, w pomieszczeniach bardzo szybko uzyskuje się zadaną temperaturę powietrza. Jest ono filtrowane, wobec czego zmniejsza się ilość zanieczyszczeń i usuwane są obce zapachy. Z drugiej strony, może być słyszalny przepływ powietrza, bo instalacja nie jest tak bezgłośna jak ogrzewanie grzejnikowe lub podłogowe. Urządzenia klimatyzacyjne są również dużo bardziej skomplikowane niż instalacja grzejnikowa, co wiąże się również z większymi wymaganiami odnośnie do obsługi serwisowej. © Ⓟ

OGRANICZYĆ RYZYKO: Powietrze o wilgotności poniżej 30 proc. powoduje wysuszanie oczu, skóry, elektryzowanie ubrań, unoszenie kurzu i ogólny dyskomfort z przebywania w takim pomieszczeniu. Użytkowanie klimatyzacji pozwala na regulację wszystkich tych czynników, by zapewnić komfort użytkownikowi — mówi Piotr Świczewski, młodszy menedżer projektu w Savills. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane