Rozwija się sieć wypłat gotówki w sklepach

PAP
13-08-2007, 08:29

Gotówkę z konta można coraz częściej wypłacać nie tylko w bankomatach i na poczcie, także w sklepach i punktach usługowych, w  ramach usługi cash back.

Visa poinformowała, że cash back - czyli wypłata gotówki przy okazji opłacania zakupów kartą - jest już dostępna w ok. 3 tys. placówek sklepowych i usługowych w Polsce. Punkty te należą do sieci eService i PolCard i są oznaczone specjalnym logo.

Wg danych NBP, na koniec 1 kwartału br. (ostatnie dostępne dane) w Polsce było prawie 10,3 tys. bankomatów. Natomiast punktów handlowo-usługowych przyjmujących płatności kartą w elektronicznych terminalach POS było w tym okresie prawie 112 tys. Udostępniały one prawie 145 tys. terminali POS.

Usługa cash back jest dostępna dla posiadaczy debetowych kart Visa (powiązanych z kontem). Mogą wypłacać kwoty do 200 zł przy okazji płacenia za inne zakupy kartą w terminalu POS. Posiadacze kart muszą jednak pamiętać, że wypłata w ramach cash back może być wliczana do dziennego limitu wypłat gotówkowych - powinni to sprawdzić w banku, który wydał im kartę. Bank wydawca karty może - choć nie musi - wprowadzić prowizję za wypłatę gotówki w terminalu sklepowym. Również tę kwestię klienci powinni sprawdzić w swoim banku.

"Transakcję potwierdzamy, składając podpis na wydruku lub wprowadzając kod PIN; na rachunku kwota wypłaty i zakupów będą wykazane oddzielnie - warto upewnić się, że te kwoty się zgadzają, a my otrzymaliśmy właściwą sumę. Przy potwierdzaniu transakcji kasjer może poprosić dodatkowo o parafkę przy kwocie wypłaty gotówki" - informuje Visa na swoich stronach internetowych.

Adresy dostępnych placówek - zarówno w dużych jak i małych miejscowościach - można uzyskać na stronach internetowych www.visa.pl.

Według wykazu punktów usługowych i sklepów, wypłaty są dostępne zarówno na stacjach benzynowych, w sklepach, centrach medycznych, restauracjach, biurach podróży czy kwiaciarniach.

Usługa Visa cash back jest dostępna w Polsce od 2006 r. Wcześniej, w 2004 r,. cash back zaoferował swoim klientom posługującym się kartami systemów Visa i MasterCard BZ WBK, we współpracy z CardPoint, firmą rozliczającą transakcje kartowe.

MasterCard zapowiadał, że wdroży cash back w Polsce w 2007 r.

Cash back jako wypłata gotówki przy opłacaniu kartą innej transakcji jest oferowany od lat 80-ych.

Jak wielokrotnie wyjaśniali podczas konferencji prasowych przedstawiciele organizacji wydawców kart płatniczych, udostępnienie cash back ma zachęcić klientów do posługiwania się kartami podczas płacenia za zakupy.

Poza sklepami i bankomatami, gotówkę można w Polsce wypłacać także na poczcie. Na początku czerwca br. Poczta Polska informowała, że do końca br. usługa ta będzie dostępna dla posiadaczy kart z logo Visa i MasterCard w 3 tys. urzędów pocztowych. Maksymalna kwota operacji w okienku pocztowym wynosi 5 tys. zł, jednak nie więcej niż limit wypłaty gotówki dla konkretnej karty. Od wypłat jest pobierana prowizja.

Wg danych NBP, na koniec 1 kw. br. w Polsce wydano prawie 24,2 mln kart płatniczych. 17,2 mln z nich stanowiły karty debetowe różnych systemów, powiązane z kontem klienta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rozwija się sieć wypłat gotówki w sklepach