Rozwodnikom trudniej o kredyt

DI
opublikowano: 25-03-2011, 13:43

Nawet w 8 bankach niedługo po podpisaniu intercyzy lub orzeczeniu o rozwodzie trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny. Banki bronią się w ten sposób przed fikcyjnie powstałą rozdzielnością majątkową.

Zobacz więcej

Osoby świeżo po rozwodzie lub podpisaniu intercyzy mogą miec problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

Podział majątku niezależnie od tego czy następuje w wyniku umowy przed notariuszem – intercyzy, czy też rozwodu łączyć się z dużymi emocjami. Ponadto w wyniku rozwodu często obie strony muszą także zabezpieczyć swoje potrzeby mieszkaniowe. To zwykle wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Według analiz Home Broker w kilku bankach może okazać się to utrudnione albo niemożliwe.

Fikcja czy rzeczywistość

Niektóre instytucje bronią się przed fikcyjnie powstającą rozdzielnością majątkową, która może być wykorzystana do ukrycia faktu, że jeden ze współmałżonków miał w przeszłości problemy z fiskusem, nie spłacał swoich zobowiązań lub też jego biznes przynosi obecnie straty. Fakt taki negatywnie wpłynąłby na zdolność kredytową małżeństwa, gdyby wspólnie udało się po finansowanie. Właśnie dlatego banki niechętnie podchodzą do klientów świeżo po intercyzie. Trzy z nich – Eurobank, ING Bank Śląski i Getin Noble Bank zbadają sytuację obojga współmałżonków lub odmówią kredytu jeśli od wizyty u notariusza nie minęło jeszcze 6 miesięcy. Nordea Bank Polska jest bardziej liberalny, bo wymaga trzymiesięcznego interwału. Banki mogą w tym czasie chcieć na przykład sprawdzić zaległości w ZUS i Urzędzie Skarbowym, historię w Biurze Informacji Kredytowej lub bankowym rejestrze niesolidnych klientów, a także wyniki działalności prowadzonej przez dotychczasowego współmałżonka. Problem w tym, że aby sprawdzić BIK osoby, która nie przystępuje do kredytu niezbędna jest jej zgoda.

Intercyza to dodatkowa analiza
Ponadto cztery banki – Allianz, Bank BPH, BZ WBK i HSBC nie wskazują konkretnego okresu jaki ma minąć od podpisania intercyzy do ubiegania się o kredyt hipoteczny. W ich przypadku jednak wnioskodawca musi liczyć się z podejściem indywidualnym. W praktyce oznacza to, że wymienione instytucje także mogą chcieć upewnić się czy intercyza nie została zawarta jedynie „pod kredyt”.
Część banków zupełnie inaczej patrzy na sytuację osób po rozwodzie. W Eurobanku, Nordea Banku i Getin Noble Banku od razu od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie byli współmałżonkowie traktowani są jako odrębni kredytobiorcy. W dalszym ciągu jednak jest aż 5 banków, które przyznają że droga rozwodnika do kredytu hipotecznego, może być bardziej wyboista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu