Rozwój 5G będzie osiągany w bardzo szybkim tempie

  • PAP
opublikowano: 07-07-2021, 14:03

Postępy w zakresie rozwoju technologii 5G będą osiągane w bardzo szybkim tempie. 40 proc. organizacji przemysłowych przewiduje wdrożenie 5G w co najmniej jednej fabryce w ciągu najbliższych dwóch lat - przewidują analitycy firmy Capgemini w opublikowanym w środę materiale.

fot. Fabian Bimmer/Reuters/Forum

Według Capgemini warto zacząć coraz intensywniej inwestować w rozbudowę sieci 5G, "ponieważ jest to szansa na skok cywilizacyjny dla naszego kraju", a "infrastruktura ultraszybkiego mobilnego internetu ma wiele zastosowań".

Cytowany w dokumencie analityk, architekt rozwiązań IT w Capgemini i doktorant informatyki na Uniwersytecie Śląskim Ruslan Korniichuk ocenił, że "ta technologia wpłynie na rozwój w sektorach produkcji, transportu, rolnictwa, administracji publicznej. Dzięki niej rozwiną się kolejne, innowacyjne produkty i usługi".

Jak dodał "mówimy tu m.in. o uruchomieniu transportu autonomicznego i koncepcji inteligentnego miasta", w którym możliwa będzie np. dynamiczna zmiana ustawień sygnalizacji świetlnej w celu redukcji zatorów drogowych, czy też dostosowanie produkcji energii do jej aktualnego zużycia.

Firma Capgemini oceniła, że "postępy w zakresie rozwoju technologii 5G będą osiągane w bardzo szybkim tempie. 40 proc. organizacji przemysłowych przewiduje wdrożenie 5G w co najmniej jednej fabryce w ciągu najbliższych dwóch lat" - napisano w analizie.

"Jak pokazują badania przeprowadzone na próbie ponad 1000 firm produkcyjnych z całego świata, możliwości, jakie stworzyły pilotażowe wdrożenia sieci 5G spełniły lub przekroczyły oczekiwania większości firm, które można zaliczyć do grona +early adopters+ tej technologii" - czytamy. "Już same testy 5G i wdrożenia na wczesnym etapie przynoszą znaczne korzyści biznesowe - aż 60 proc. menedżerów z sektora przemysłu, których organizacje wdrożyły rozwiązania ultraszybkiego internetu twierdzi, że 5G pomogła im osiągnąć wyższą wydajność operacyjną" - dodano.

Według Korniichuka dla Polski istotny będzie wpływ 5G na rozwój sektora rolnictwa, co sprawi, że rolnicy będą mieli szansę na bieżąco reagować i rozwiązywać problemy związane z poszczególnymi fragmentami pola, przykładowo - z nawadnianiem.

Ekspert ocenił również, iż rozwój 5G oraz technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości będzie przyspieszał także dalszy rozwój telemedycyny.

Przykładem zastosowań 5G w medycynie według Capgemini jest platforma Proximie, którą od wiosny tego roku testują lekarze kliniczni i chirurdzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Cardiff i Szpitala Uniwersyteckiego w Llandough w Walii. Umożliwia ona pracownikom służby zdrowia "wirtualne wejście" na dowolną salę operacyjną lub do laboratorium przy wsparciu infrastruktury 5G i technologii rzeczywistości wirtualnej oraz rozszerzonej. Dzięki platformie Proximie lekarze mogą wchodzić w interakcje wizualne i kierować procedurami np. podczas operacji ratujących ludzkie życie z dowolnego miejsca na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane