Rozwój mimo pomruków nadciągającej burzy

opublikowano: 29-12-2019, 22:00

Gazela to niewielkie i szybkie zwierzę, które musi stawiać czoła niebezpieczeństwom czyhającym na sawannie. Gazela Biznesu 2019 to niewielka, dynamiczna i nowoczesna firma, która rozwija się szybko, mimo że ze wszystkich stron docierają do niej zapowiedzi zbliżającego się zagrożenia

Kup katalog „Gazel Biznesu 2019” w formacie .pdf 

Miesiące, które upłynęły od publikacji poprzedniej edycji rankingu „Gazele Biznesu”, były z jednej strony czasem nie najgorszych, acz niejednoznacznych wyników polskiej gospodarki, a z drugiej — wyczekiwania na zapowiadane z różnych stron tąpnięcie. Spadający PKB — przypomnijmy: 3,9 proc. w trzecim kwartale wobec 4,6 proc. w drugim — przy jednocześnie historycznie najniższym bezrobociu (5 proc.) i rosnącym indeksie PMI sektora produkcyjnego (z 45,6 pkt w październiku do 47,6 pkt w listopadzie) wskazują, że nasza gospodarka może wchodzić w okres spowolnienia. W rezultacie mamy za sobą kolejny rok, w którym wyniki firm są lepsze niż nastroje przedsiębiorców.

Brak jasności

A na co wskazuje jubileuszowa — dwudziesta lista rankingowa „Gazel Biznesu”? Płyną z niej wnioski równie niejednoznaczne jak te, które można wyciągnąć ze wskaźników makroekonomicznych. Przede wszystkim lista jest dłuższa niż wszystkie dotychczasowe — a trzeba podkreślić, że jej otwarty charakter sprawia, iż w okresach lepszej koniunktury kwalifikuje się na nią więcej przedsiębiorstw, zaś w fazach załamania gospodarczego — mniej. Warto jednak pamiętać, że zarówno liczba notowanych firm, jak i ich kolejność są pochodną wyników, które osiągnęły one w latach 2016-18, kiedy jeszcze w gospodarce nie występowały wspomniane symptomy spowolnienia. Jeżeli więc stanie się ono faktem, znajdzie odzwierciedlenie w kolejnych wydaniach naszego rankingu.

„Gazele Biznesu” to zestawienie dynamicznie się rozwijających małych i średnich firm. To właśnie z porównania jego bohaterów do małych, ale szybkich mieszkańców sawanny wzięła się nazwa Gazele Biznesu. Tegoroczne zestawienie podobnie jak kilka poprzednich potwierdza, że spada dynamika zwiększania obrotów przez przedsiębiorstwa z tej grupy. O ile 10 lat temu zwycięzca rankingu w ciągu trzech lat zwiększył przychody ze sprzedaży o ponad 3173 proc., o tyle tegoroczny lider osiągnął przyrost przychodów na poziomie „zaledwie” 952 proc. To oczywiście wynik godny pozazdroszczenia, ale obserwowany od lat spadek tego wskaźnika dowodzi, że polski biznes wyszedł już z czasów pionierskich, gdy codziennością były rekordowe przyrosty sprzedaży i zysków. Nawet w sektorze e-handlu, którego przedstawiciele również goszczą na naszej liście, a w którym jeszcze niedawno rekordowe przyrosty sprzedaży były na porządku dziennym, obserwuje się wyraźne wyhamowanie tego wskaźnika.

Regiony i branże

Tegoroczne zestawienie „Gazel Biznesu” dostarcza ciekawych informacji o strukturze małego i średniego biznesu w Polsce. A ta się zmienia. O ile naturalne jest, że pod względem liczby reprezentowanych firm dominują wciąż województwa, w których w ogóle najwięcej jest zarejestrowanych przedsiębiorstw, czyli mazowieckie, wielkopolskie czy śląskie, o tyle ta dominacja nie znajduje odzwierciedlenia w czołówce tegorocznych „Gazel Biznesu”. W najlepszej trójce po raz pierwszy w historii zestawienia znalazły się aż dwie firmy z województwa lubuskiego — tradycyjnie już skromnie reprezentowanego na najwyższych miejscach rankingu. O tym, że ilość nie musi iść w parze z jakością, może świadczyć także to, że w województwie, z którego pochodzą zdobywcy pierwszego i trzeciego miejsca, łączna liczba Gazel Biznesu spadła.

Zmienia się także struktura branżowa Gazel. Na liście obok wciąż dominujących spółek handlowych, budowlanych czy transportowych coraz częściej pojawiają się przedsiębiorstwa innowacyjne i związane z zieloną gospodarką. Wśród nich liczną reprezentację znalazły firmy związane z szeroko pojmowaną produkcją i dystrybucją energii, w tym także ze źródeł odnawialnych.

Widoki na przyszłość

Mimo niepewności, która od dłuższego czasu gości we wszystkich niemal prognozach dotyczących gospodarki, tegoroczny ranking wskazuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa, przynajmniej te, które mają na tyle długi staż rynkowy i dobre wyniki, że mogą się zakwalifikować do rankingu „Gazele Biznesu”, stanowią grupę okrzepłą i stosunkowo odporną na wahania koniunktury. Mamy więc podstawy, aby liczyć, że jeżeli nawet pesymistyczne scenariusze się sprawdzą, to grupa najbardziej dynamicznych małych i średnich firm poradzi sobie i w tych trudnych warunkach.

OKIEM TWÓRCY RANKINGU

JAROSŁAW JAWORSKI, prezes zarządu Coface

Patrząc na ranking, nie sposób nie pominąć warunków ekonomicznych w latach 2016-18, kiedy nasze Gazele pracowały na swój sukces. W 2016 r. wzrost gospodarczy Polski sięgnął wprawdzie 3,1 proc., ale czynnikiem hamującym jego przyspieszenie był znaczny spadek aktywności inwestycyjnej. Z jednej strony było to spowodowane pogorszeniem koniunktury na rynkach światowych i niską dynamiką globalnej wymiany handlowej, z drugiej zastój inwestycyjny wynikał z powolnego angażowania nowego budżetu unijnego. Z kolei lata 2017-18 to okres znacznego przyspieszania gospodarczego. Wzrost PKB sięgnął 4,9 proc. w 2017 r. i 5,1 proc. w 2018 r., co było najwyższym tempem w ostatniej dekadzie. Polska skorzystała na poprawie koniunktury globalnej, ale także na rosnącej konsumpcji gospodarstw domowych. Firmy w Polsce dynamicznie zwiększały obroty, moce produkcyjne i zatrudniały dodatkowy personel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane