Czytasz dzięki

Rozwój rynku w rękach Repy

opublikowano: 05-03-2020, 22:00

Tadeusz Kościński, minister finansów, powołał Antoniego Repę na pełnomocnika do spraw strategii rozwoju rynku kapitałowego

Dwa lata trwały prace nad przygotowaniem strategii rozwoju rynku kapitałowego (SRRK). Kiedy rząd przyjął dokument, z jego publikacją zwlekano prawie miesiąc. Po z górą czterech kolejnych ministrowi finansów udało się znaleźć człowieka, który będzie odpowiedzialny za realizację — bagatela — 90 postulatów przewidzianych w SRRK. Minister Tadeusz Kościński wyznaczył na to stanowisko znajomego z czasów londyńskich — Antoniego (Tony’ego) Repę.

— Mianując Antoniego Repę pełnomocnikiem ds. strategii, chcę mieć pewność, że podtrzymanie zaufania do rynku kapitałowego idzie w dobrym kierunku — podkreśla szef MF, cytowany w komunikacie.

— Konieczność przygotowania strategii była w ostatnich latach wielokrotnie zgłaszana przez uczestników rynku. Została

przyjęta po prawie dwuletniej intensywnej pracy. Aktywny udział podmiotów zewnętrznych w identyfikacji listy barier i uzgodnieniach zewnętrznych pokazał, że jest to dokument stworzony przez rynek dla rynku — zaznacza Antoni Repa.

Cele wyznaczone

W strategii konieczność powołania pełnomocnika uzasadniono tym, że według części uczestników rynku nie było jasności co do tego, która instytucja państwowa (MF, NBP czy KNF) jest odpowiedzialna za wytyczanie głównych kierunków rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Pełnomocnik, który zgodnie ze strategią ma mieć rangę sekretarza lub podsekretarza stanu w resorcie, ma otrzymać narzędzia do wdrożenia strategii i otoczyć się zespołem specjalistów, którzy mu w tym pomogą.

„Ministerstwo Finansów będzie również dążyć do zawarcia trójstronnego porozumienia z Komisją Nadzoru Finansowego i Narodowym Bankiem Polskim na rzecz spójnej i skutecznej implementacji rozwiązań przewidzianychw SRRK i rozwoju rynku kapitałowego — przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów regulujących funkcjonowanie wymienionych podmiotów” — napisano w strategii.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Głównym zadaniem pełnomocnika będzie realizacja 90 postulatów przewidzianych w SRRK, co ma zapewnić większą popularność rynku kapitałowego i sprawić, że będzie postrzegany jako miejsce do lokowania oszczędności. Ułatwienia, przejrzystość i proinwestorskie rozwiązania mają przyciągnąć oszczędności Polaków (obecnie ulokowane głównie w nieruchomościach i na nieoprocentowanych depozytach w bankach) i kapitał zagraniczny.

Ukłony i propozycje

Wśród propozycji zawartych w strategii jest m.in. obniżenie podatku od dywidend z 19 do 9 proc. pod warunkiem posiadania akcji dłużej niż trzy lata. Zmienić ma się również opodatkowanie odsetek od obligacji. Cały czas dość niejasna jest kwestia kompensowania zysków i strat z funduszy inwestycyjnych i tych typów inwestycji, które obecnie rozlicza się w rocznym dokumencie PIT. Generalnie rząd przyjął, że taka możliwość „powinna istnieć”.

Jednocześnie wskazał, że „należy rozważyć” rozliczanie dochodów i strat z inwestycji obarczonych wysokim ryzykiem tylko w ramach własnej grupy. SRRK zakłada zwiększenie udziału oszczędności w gospodarce, tak by do 2025 r. poziom oszczędności gospodarstw domowych brutto wzrósł z 2,6 proc. do około 8 proc. dochodu brutto do dyspozycji, osiągając stopę oszczędności prywatnych obserwowaną w państwach takich, jak Finlandia czy Dania. Do 2030 r. ma zaś osiągnąć 11 proc., czyli średnią unijną. W strategii jest też ukłon w stronę emitentów, którzy wchodząc na giełdę, będą mieli prawo odliczenia 125 proc. kosztów pierwszej oferty publicznej. W tym roku na GPW nie przeprowadzono jeszcze żadnego IPO — szykuje się do niego producent gier Games Operators.

Jeden z założycieli

Antoni Repa ukończył studia MBA o specjalizacji finanse na UCLA Anderson School of Management w Los Angeles w Kalifornii, posiada też tytuł BA (BA Joint Honours Degree) nadany przez Leeds University w Wielkiej Brytanii. Karierę zawodową rozpoczął w Bank of America w Londynie i kontynuował w United Bank of Kuwait. Na początku lat 90. XX w. pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, później w Chase Manhattan Bank i HSBC. Przez ostatnie lata zajmował się głównie działalnością doradczą. Resort finansów podkreśla, że Antoni Repa współuczestniczył w tworzeniu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane