Rozwój wokół kopalni w Złoczewie

opublikowano: 02-10-2016, 22:00

Inwestycje Samorządy założyły stowarzyszenie, które ma wspierać powstanie odkrywki na południowym zachodzie województwa łódzkiego

Kilka gmin, miast i powiatów woj. łódzkiego zawiązało pod koniec września stowarzyszenie na rzecz powstania odkrywki, której złoża znajdują się na terenie gmin Złoczew, Burzenin (powiat sieradzki) i Ostrówek (powiat wieluński). Działania zmierzające do uruchomienia kopalni odkrywkowej w Złoczewie trwają od 2007 r. Przygotowuje się do tego Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów należąca do PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej. Prace geologiczno- -rozpoznawcze zakończyły się w 2012 r. Koncern stara się o koncesję na wydobycie węgla brunatnego ze złoczewskiego złoża. Lokalne samorządy upatrują zaś w tym przedsięwzięciu szansę na rozwój.

— W tej części województwa łódzkiego rynek pracy jest niewielki. Powstanie kopalni z pewnością pomogłoby w stworzeniu nowych miejsc pracy i rozwoju naszego regionu, a z drugiej strony — zapewniłoby ciągłość funkcjonowania bełchatowskiej kopalni — mówi Jadwiga Sobańska, burmistrz Złoczewa.

Będą inwestycje

Wcześniej zainteresowane samorządy stworzyły Złoczewski Obszar Funkcjonalny (ZOF), na którego utworzenie 2,5 mln zł przeznaczyło ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. ZOF miał na celu wykorzystanie potencjału gospodarczego, który kryje się za utworzeniem kopalni. W ramach tego przedsięwzięcia przygotowano projekty techniczne nowych dróg i wodociągów. Teraz samorządy planują utworzenie także Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej (ZSI). — W regionie jest duża akceptacja społeczna zarówno dla stworzenia kopalni,jak i dla strefy. Rozmawialiśmy już z właścicielami działek, które planujemy włączyć w ZSI, i wyrazili zainteresowanie sprzedażą gruntów. W sumie strefa obejmowałaby 200 hektarów. To dobre miejsce, ponieważ jest blisko węzła drogi krajowej S8, a poza tym powstanie także linia kolejowa do nowej kopalni, którą można przedłużyć do strefy — wyjaśnia Jadwiga Sobańska.

Ludzie są przychylni

Stowarzyszenie deklaruje współpracę z zespołem parlamentarnym ds. inwestycji Złoczew, założonym przez posła Dariusza Kubiaka z PiS. Samorządowcy liczą na to, że koncesja na uruchomienie odkrywki w Złoczewie zostanie wydana w 2017 r., a wydobycie — po zbudowaniu niezbędnej infrastruktury — mogłoby się rozpocząć po roku 2030. Gminy, na których terenach ma się znajdować odkrywka, wprowadzają niezbędne zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego,by na początku 2017 r. złożyć wniosek o koncesję. W Bełchatowie jest największa kopalnia odkrywkowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Węgiel wydobywa się z pól „Bełchatów” i „Szczerców”. Zasoby przemysłowe tego drugiego oszacowano na 720 mln ton i zgodnie z planem zagospodarowania zostaną wykorzystane do 2038 r. Złoże węgla brunatnego Złoczew — rozciągające się na około 10 km w gminach: Złoczew, Burzenin i Ostrówek — jest uwzględnione w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r. Jego zasoby szacuje się na 450 mln ton węgla. — Liczymy na to, że rząd zdecyduje się na uruchomienie kopalni w naszym regionie, zwłaszcza że lokalna społeczność jest przychylna temu przedsięwzięciu bardziej niż w Gubinie, który jest konkurencyjnym miejscem dla takiej odkrywki — mówi Jadwiga Sobańska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu