RPA i USA chcą zacieśniać stosunki

PAP
opublikowano: 08-08-2009, 12:43

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton i  prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma zobowiązali się w sobotę w  Durbanie (wschód RPA) do zacieśnienia więzów między ich krajami.

"W obu krajach rządzi administracja, która przenosi te stosunki na wyższy poziom. To właśnie staramy się robić" - oświadczył Zuma dziennikarzom po 40-minutowym spotkaniu z panią Clinton.

Zuma został wybrany na prezydenta w maju, zaś Barack Obama objął funkcję szefa państwa w styczniu.

"Minister spraw zagranicznych (RPA pani Maite Nkoana-Mashabane) oraz mnie prezydenci naszych państw powierzyli zadanie zacieśnienia (stosunków)" - powiedziała pani Clinton.

Wypowiedzi pani Clinton i Zumy oznaczają przełom w stosunkach dwustronnych po latach sporów dotyczących m.in. amerykańskiej inwazji w Iraku i walki z AIDS.

Pani Clinton w niedzielę uda się z RPA do sąsiedniej Angoli. Odwiedzi także Kenię, Demokratyczną Republikę Konga, Nigerię, Liberię i Wyspy Zielonego Przylądka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane