RPO do minister pracy ws. niepełnosprawnych emerytów

PAP
opublikowano: 19-01-2008, 15:55

Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykował w  liście do minister pracy Jolanty Fedak likwidację dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury.

Janusz Kochanowski zwraca uwagę że taki przepis grozi ograniczeniem aktywności zawodowej niepełnosprawnych emerytów: jeśli ich wynagrodzenia nie będą dofinansowywane, pracodawcy mogę nie chcieć ich zatrudniać.

Chodzi o nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przepis likwidujący dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych emerytów wszedł w życie 1 stycznia tego roku. RPO zwrócił się do Fedak o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

Jak podawała "Gazeta Prawna", w 2006 roku aż 297 tys. niepełnosprawnych pracowników miało 50 lat lub więcej (w tym 102 tys. ukończyło 60. rok życia). To aż 61 proc. wszystkich pracujących niepełnosprawnych Polaków.

Kochanowski odniósł się też do rozporządzenia ws. orzekania o stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z rozporządzeniem, orzeczenia o niepełnosprawności zawierają "symbol przyczyny niepełnosprawności". Symbol ten odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która powoduje niepełnosprawność.

Orzeczenie to niepełnosprawny pracownik jest zobowiązany przedstawić zatrudniającemu go pracodawcy. Rzecznik zwraca uwagę, że pracodawca uzyskuje w ten sposób dostęp do danych wrażliwych. Udostępnianie pracodawcy tych danych - pisze Kochanowski - może budzić wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnego prawa do prywatności, ochrony danych osobowych, prawa do zachowania tajemnicy lekarskiej, a w konsekwencji może skutkować dyskryminacją niepełnosprawnego na rynku pracy.

Kochanowski zwrócił się do minister pracy z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tej regulacji, tak aby uwzględnić potrzebę ochrony danych osobowych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane