RPP da sygnał ostrzegawczy

Zielewski Paweł, Reuters
opublikowano: 08-09-1999, 00:00

RPP da sygnał ostrzegawczy

REAKCJA NA SYGNAŁ: Hanna Gronkiewicz-Waltz ostrzegała już, że, do zmian stóp procentowych może dojść, gdy zagrożony będzie np. cel inflacyjny, lub gdy gwałtownie pogorszy się rachunek obrotów bieżących. fot. Grzegorz Kawecki

Rada Polityki Pieniężnej nie podejmie dzisiaj żadnych wiążących i ważnych decyzji. Na pewno nie będzie mowy o wysokości stóp procentowych. Co nie znaczy, że stopy nie pójdą w górę już za dwa tygodnie, uważają analitycy.

Dzisiejsze spotkanie RPP, zdaniem obserwatorów, powinno być cichym wstępem do ważnych decyzji. Tych można spodziewać się niebawem — jeśli jeszcze nie w tym miesiącu, to w październiku niemal na pewno. Oczywiście, jeżeli Rada nadal będzie miała powody do niepokoju.

A powody jest.

Rada Polityki Pieniężnej jest, jak stwierdziła wczoraj Wiesława Ziółkowska, zaniepokojona rosnącą akcją kredytową banków. Dotychczas lekarstwo na to miała jedno — podnieść podstawowe stopy NBP.

— RPP może tylko dać sygnał dla rynku, że nie zamierza podejmować żadnych akcji, by wspierać złotego i jednocześnie wskazać bankom, by powstrzymały akcję kredytową — uważa Marcin Mróz, analityk Wood & Company.

NBP podał, że kredyty złotowe dla osób prywatnych wzrosły w ciągu dwóch dekad sierpnia o 979,6 mln złotych, czyli o 3,3 proc. , a dla podmiotów gospodarczych wzrosły o 1,092 mld zł, czyli o 0,9 proc.

— RPP nie podejmie ważnych decyzji dla rynku, natomiast najdalej za dwa miesiące należy spodziewać się, że Rada zareaguje na dość duży deficyt bilansu obrotów bieżących — dodaje analityk Wood & Company.

NBP podał we wstępnych danych, że deficyt obrotów bieżących wzrósł w lipcu o 1,020 mld USD, po wzroście w czerwcu o 1,134 mld USD, a po 7 miesiącach 1999 roku wzrósł do 6,021 mln USD z 2,864 mln USD po 7 miesiącach 1998 roku.

— Po ostatnich danych ekonomicznych do obcięcia stóp procentowych prawdopodobnie w tym roku nie dojdzie. Wydaje się więc, że do końca roku na rynku pieniężnym nie powinno być większych zawirowań — dodaje Joanna Bachert z Banku Handlowego w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zielewski Paweł, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP da sygnał ostrzegawczy