RPP obniżyła stopy o 25 punktów bazowych

DI
opublikowano: 06-02-2013, 13:01

Podstawowa stopa procentowa spadła do 3,75 proc. - podała RPP w komunikacie. Decyzja nie zaskakuje. Spodziewali się jej wszyscy ankietowani przez Bloomberga analitycy.

Stopy w NBP zostały tym samym obniżone do najniższego poziomu od marca 2011 r. Są już tylko o 25 pkt bazowych wyższe od historycznego minimum polskiego banku centralnego. Lutowa obniżka jest już czwartą z rzędu - łącznie od listopada stopy spadły o 100 pkt bazowych.

Złoty, który przed decyzją Rady wyraźnie się osłabiał, odrobił pół grosza wobec euro. Po godz. 13 unijna waluta kosztowała 4,185:

 

- Członków Rady do obniżki najprawdopodobniej przekonały dane wskazujące na spadek produkcji oraz sprzedaży detalicznej w ujęciu r/r w grudniu oraz spadek inflacji w okolice celu NBP. W kolejnych miesiącach obserwowane w gospodarce trendy będą nadal się utrzymywać. Członkowie Rady uznali, że luty nie jest dobrym miesiącem na przerwę w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - komentuje Piotr Łysienia, ekonomista Banku Pocztowego.

Co niższe stopy oznaczają dla inwestujących w fundusze >>

34 analityków pytanych przez Bloomberga postawiło na cięcie o 25 punktów, ale czytelnicy pb.pl liczyli na więcej. Oto wyniki naszej dzisiejszej sondy.

 

 

 

Co analitycy sądzą na temat dalszych decyzji RPP?

- W najbliższych miesiącach nastąpi jeszcze jedna obniżka stóp procentowych do 3,50 proc. i na tym poziomie cykl zostanie zakończony - twierdzi Piotr Łysienia.

- Po dzisiejszej obniżce RPP zdecyduje się na 2-3-miesięczną pauzę w cyklu luzowania monetarnego, przechodząc w tryb "czekaj i patrz"  w oczekiwaniu na dane o aktywności gospodarczej i inflacji za I kwartał 2013 oraz pierwsze miesiące II kwartału 2013. Od tych danych uzależni ewentualne dalsze działania. Obecnie, w naszym scenariuszu bazowym, oczekujemy spadku stopy referencyjnej do poziomu 3,50-3,75 proc. w pierwszej połowie 2013 r. - twierdzi Radosław Bodys, główny ekonomista PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane