RPP obniżyła stopy o 50-100 pkt. bazowych

Marek Druś
opublikowano: 23-10-2002, 14:19

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek obniżając w środę po dwudniowym posiedzeniu stopy procentowe. Zdecydowana większość analityków nie spodziewała się cięcia stóp w październiku.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu dotychczasowej wysokości stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych. Wynosi ona obecnie 7 proc. Wysokość stopy redyskonta weksli została obniżona o 75 punktów bazowych i wynosi obecnie 7,75 proc. Największą obniżkę zanotowała stopa lombardowa, która spadła o 100 punktów bazowych i sięga obecnie 9 proc.

W tym roku RPP obniżyła podstawową stopę rynkową o 4,5 proc. Od lutego 2001 roku RPP obniżyła wysokość stopy 13 razy, łącznie o 12 proc.

RPP utrzymała neutralne nastawienie w polityce pieniężnej, podano w komunikacie.

Ankietowani przez agencję ISB analitycy prognozowali, że Rada wstrzyma się z obniżką stóp do listopada, mimo że przestrzeń na obniżki wciąż istnieje. Rynek walutowy także nie spodziewał się obniżki w tym miesiącu.

- Obniżka nie była oczekiwana, ale ta decyzja jest jak najbardziej na miejscu. Wszyscy oczekiwali redukcji na przełomie listopada - grudnia, ale im wcześniej podjęto tę decyzję tym lepiej. Obniżka nie będzie miała jednak żadnych konsekwencji dla gospodarki, bo nie ma znaczenia, czy stopy obniżono teraz, czy później. Dzisiejsza obniżka może mieć pewne skutki dla rynków finansowych - powiedział agencji Reuters Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku Ślaskiego.

Równie zaskoczeni są przedstawiciele zachodnich banków. Podkreślają oni, że decyzję RPP poprzedzały raczej nie sprzyjające takiemu scenariuszowi zdarzeń komentarze jej członków.

- To spora niespodzianka, szczególnie w świetle ostatnich komentarzy (członków Rady). Po pierwsze przedstawili oni dosyć wysoką prognozę wzrostu PKB w trzecim kwartale tego roku, a po drugie zasugerowali, że inflacja wzrośnie w październiku, podczas gdy większość inwestorów uważała, że inflacja będzie niższa. Trzeba jednak pamiętać, że realne stopy procentowe w Polsce pozostają bardzo wysokie, szczególnie jak na kraj, który rozwija się wolniej niżby mógł. Z tego punktu widzenia obniżka stóp nie jest zaskoczeniem. Fakt że obcięli stopę lombardową o 100 punktów bazowych zdaje się sugerować, że nastąpią kolejne obniżki, tak przynajmniej było na innych rynkach. Bardzo uważnie będziemy się przyglądać dzisiejszej konferencji prasowej - powiedział cytowany przez Reutersa Gavin Gray, ekonomista ds. rynków wschodzących w HSBC Investment w Londynie.

W ocenie analityków z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Pekao SA, fakt obniżenia dzisiaj stóp procentowych oznacza, że decydująca o tym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowanie zmieniła swoje postrzeganie inflacji.

- W naszej ocenie Rada zmienila postrzeganie rozwoju procesu inflacyjnego w Polsce. RPP mogla stwierdzic, ze ewentualny wzrost gospodarczy i polityka fiskalna bedzie mniej inflacjogenna niz postrzegala to wczesniej. Stad, mimo oznak nadchodzacego wzrostu, ktory jest prawdopodobnie ciagniony popytem wewnetrznym, Rada obnizyla stopy. Oznaczaloby takze, ze Rada postrzega wykonanie celu w 2003r (3% +-1pp) za mozliwy do osiagniecia nawet przy nizszych realnych stopach procentowych. Istnieje jednak mozliwosc, ze Rada po prostu wyprzedzila oczekiwania rynkowe stosujac zasade forward looking, przy czym nie zmienila postrzegania przyszlosci inflacji w Polsce. Wieksza obnizke stopy lombardowej traktujemy jako dbalosc banku centralnego o poziom roznicy miedzy oprocentowaniem kredytow a depozytow w sektorze bankowym. Spadek stopy lombardowej i interwencyjnej pozwoli na spadek cen kredytow, a utrzymanie stopy depozytowej bez zmian (dzieki zroznicowaniu wielkosci spadku stop) pozwoli na pozostawienie oprocentowania depozytow bez zmian - napisali analitycy Pekao.

MD, ISB, Reuters

--

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP obniżyła stopy o 50-100 pkt. bazowych