RPP obniżyła stopy procentowe

DI
opublikowano: 07-11-2012, 13:05

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych .

Główna stopa referencyjna zredukowana została o 25 punktów bazowych z 4,75 do 4,5 proc. Po tej, oczekiwanej przez analityków, obniżce, nasze władze monetarne i tak pozostają najbardziej jastrzębie w tym roku na Starym Kontynencie:

Zobacz więcej

Jastrzębie z Polski, źródło: Puls Biznesu+

Stopa lombardowa wynosić będzie 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.

Po raz ostatni RPP zmieniła poziom stóp procentowych w maju tego roku - podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

Zdaniem 14 z 23 ekonomistów ankietowanych przez PAP, do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już w grudniu tego roku. Ekonomiści oczekują, że w całym cyklu obniżek, który będzie ich zdaniem kontynuowany w pierwszej połowie 2013 roku, głównie w I kwartale, stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 75-100 pb, z czego 11 z 23 ankietowanych ekonomistów opowiada się za 75 pb, zaś 10 za 100 pb. 2 głosy uzyskał scenariusz cięć stóp o 125 pb.

"Zgodnie z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb (referencyjna wynosi obecnie 4,50 proc.) i rozpoczęła tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Do podjęcia takiej decyzji RPP skłoniły słabe dane z krajowej gospodarki, słabsze perspektywy wzrostu gospodarczego i spodziewane obniżanie się presji inflacyjnej w kolejnych miesiącach. Rada zapoznała się z najnowszą projekcją inflacji i PKB, która najprawdopodobniej również była czynnikiem wspierającym zwolenników złagodzenia polityki pieniężnej - ocenia Piotr Łysienia z Banku Pocztowego.

RPP poda uzasadnienie na konferencji prasowej o godz. 16.00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP obniżyła stopy procentowe