RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-11-2005, 16:04

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Podstawowa stopa NBP będzie nadal na poziomie 4,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Podstawowa stopa NBP będzie nadal na poziomie 4,5 proc.

    NBP podał w środowym komunikacie, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nadal nie mniej niż 4,50 proc., stopa lombardowa 6 proc., redyskontowa 4,75 proc., zaś depozytowa 3 proc.

    Środowa decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami rynku. Ostatnie dane makroekonomiczne pokazały kontynuację ożywienia oraz odbudowywanie się popytu wewnętrznego - uważają ekonomiści, komentując decyzję RPP.

    "Po ostatnich danych makroekonomicznych i to zarówno o PKB w III kwartale, które pokazały, że Polska gospodarka znajduje się w fazie ożywienia oraz odbudowuje się popyt wewnętrzny jak i o danych o sprzedaży detalicznej pokazujących, że ożywienie jest kontynuowane, nikt nie spodziewał się innej decyzji" - powiedział PAP Marcin Mróz, główny ekonomista Societe Generale.

    W opinii Bartosza Pawłowskiego z ING BSK "mimo braku wysokiej inflacji i jakiejkolwiek presji inflacyjnej RPP zapewne doszła do wniosku, że gospodarka jest sama w stanie przyspieszyć do takiego poziomu, który by ją satysfakcjonował i nie trzeba do tego żadnych dodatkowych decyzji".

    Pawłowski uważa, że Polska raczej szybko nie osiągnie celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc., ale prawdopodobnie Rada przejęła się ostatnimi danymi ze sfery realnej gospodarki, łącznie z wtorkową publikacją informacji o wzroście PKB w III kwartale.

    GUS podał we wtorek, że PKB wzrósł w trzecim kwartale 2005 roku o 3,7 proc. po wzroście o 2,8 proc. w drugim kwartale 2005 roku i 2,1 proc. w pierwszym kwartale 2005 roku.

    Natomiast nakłady brutto na środki trwałe w trzecim kwartale wzrosły o 5,7 proc. wobec wzrostu o 3,8 proc. w drugim i 1,2 proc. w pierwszym.

    Dane okazały się zatem lepsze od uśrednionych oczekiwań ekonomistów, którzy w ankiecie PAP spodziewali się, że wzrost gospodarczy w trzecim kwartale wyniósł 3,4 proc., a dynamika inwestycji 5,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane