RPP uderza w złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 08-11-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Po nieco męczącym marazmie — zwłaszcza w notowaniach EUR/ PLN — w końcu doszło do przełomu. Pierwsza reakcja na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o cięciu stóp procentowych o 25 pkt bazowych była dość bierna — rynek zakładał taki ruch i było jasne, że kluczowy stanie się szerszy komunikat, podawany o godz. 16. Nerwowo zaczęło się robić już po publikacji słabych prognoz PKB autorstwa Komisji Europejskiej (w tym także dla Polski) oraz ostrzeżeniach szefa Europejskiego Banku Centralnego względem Niemiec.

Na dobre złoty zaczął się jednak osłabiać po komunikacie RPP. Władze monetarne otwarcie przyznały, że wczorajsza decyzja jest początkiem cyklu cięć stóp procentowych, a prezes NBP Marek Belka ocenił prawdopodobieństwo obniżki za miesiąc jako dość znaczące. Wprawdzie RPP starała się unikać sugestii dotyczących głębokości cyklu obniżek, to jednak biorąc pod uwagę słabe prognozy gospodarcze dla Niemiec i całej strefy euro, zasadne wydają się oczekiwania, że stopy spadną o 100-125 pkt bazowych za 9-12 miesięcy.

Prognozujemy, że kurs EUR/ PLN wróci w najbliższych dniach do 4,16 zł, a USD/PLN do 3,27-3,28 zł. Poziomy mogą być wyższe, jeżeli sytuacja w Grecji znacząco się pogorszy. Jeżeli do tego nie dojdzie, to można postawić tezę, że należy powoli szukać szczytu słabości złotego w tym roku — w kolejnych tygodniach złoty mógłby się nieco umocnić, także na fali odreagowania spadków EUR/USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy