RPP utrzyma restrykcyjną politykę

Konrad Soszyński
13-10-2000, 00:00

RPP utrzyma restrykcyjną politykę

Z dokumentu „Założenia polityki pieniężnej na rok 2001” wynika jasno, że RPP jest zdeterminowana w osiągnięciu średniookresowego celu inflacyjnego, czyli obniżenia inflacji na koniec 2003 roku, poniżej 4 proc. By to uczynić, Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała zachować wysoki stopień restrykcyjności polityki monetarnej, czyli utrzymywać realne stopy procentowe na poziomie co najmniej tak wysokim jak obecnie. Odczytując „Założenia...” w kontekście przedstawionego przez rząd na przyszły rok poziomu deficytu finansów publicznych i szoków podażowych, jakie w ostatnim czasie oddziałują na polską gospodarkę, można spodziewać się utrzymania dotychczasowego poziomu nominalnych stóp procentowych do drugiego kwartału 2001. A w wypadku jakichkolwiek prób poluzowania polityki fiskalnej bądź wystąpienia kolejnych ujemnych szoków podażowych nawet ich podwyższenia.

Stanowisko RPP dobitnie wskazuje na jej dużą niechęć wobec obniżania poziomu nominalnych stóp procentowych nawet w wypadku znacznego spadku inflacji. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy spadek cen nie wynika z trwałych trendów dezinflacyjnych w gospodarce, a np. ze spadku cen rolnych, czy surowców wynikającego bardziej z sytuacji na danym rynku niż z koniunktury gospodarczej w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP utrzyma restrykcyjną politykę