Rubel może być rekordowo słaby

Rubel może w poniedziałek zanotować nowe historyczne minimum wobec dolara, pisze The Financial Times.

Rubel jest w poniedziałek najmocniej przecenioną walutą gospodarek wschodzących. Osłabł o 3 proc. do 70,70 za dolara, co na koniec handlu byłoby nowym rekordem. To pierwsze przekroczenie poziomu 70 rubli za dolara od sześciu miesięcy. Do przekroczenia rekordu intraday wciąż jednak jeszcze daleko. W grudniu 2014 roku za dolara płacono 78,73 rubli.

Wyświetl galerię [1/2]

Ranking zmian kursów walut EM z piątku na poniedziałek

Rubel traci najwięcej przez ostatnie dwa tygodnie od zaskakującej decyzji Chin o dewaluacji juana. Stracił w tym czasie 13 proc. wartości wobec dolara. Według Bank of America Merrill Lynch rubel jest trzecią walutą z największą ekspozycją na chińską gospodarkę. Ustępuje jedynie malezyjskiemu ringgitowi i południowoafrykańskiemu randowi.

Rubel słabnie także oczywiście z powodu przeceny ropy. „Czarny poniedziałek” na chińskim rynku akcji spowodował spadek kursów ropy do najniższej wartości od 6,5 lat. 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rubel może być rekordowo słaby