Ruch w nieruchomościach dla bogatych

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 20-05-2008, 00:00

Noble, BRE i Raiffeisen startują z usługami dla zamożnych. Na rynku nieruchomości.

Noble, BRE i Raiffeisen startują z usługami dla zamożnych. Na rynku nieruchomości.

W Noble Banku rozpoczął działalność pierwszy zespół specjalistów od nieruchomości, który ma obsługiwać zamożnych klientów. Zajmuje się głównie wynajdywaniem na zlecenie apartamentów w stolicy i załatwianiem wszystkich formalności związanych z domknięciem transakcji. To około 60 proc. spraw, nad jakimi pracują spece od nieruchomości.

— Rynek apartamentów jest bardzo wąski i zamknięty. Informacje na jego temat często nie są dostępne publicznie. Najatrakcyjniejsze apartamenty w ogóle nie trafiają na rynek publiczny. Trzeba umieć je wyszukać — mówi Marcin Grudzień, szef zespołu ds. nieruchomości w Noble Banku.

Średnia wartość transakcji na tym rynku wynosi około 3 mln zł, przy czym większość klientów posiłkuje się kredytem. Własne pieniądze inwestują natomiast w kupno nieruchomości komercyjnych oraz użytkowych przeznaczonych pod wynajem, jak również w grunty o przeznaczeniu inwestycyjnym. To drugi obszar działalności ekspertów Noble. Trzeci, który wkrótce znajdzie się w ofercie, dotyczy zarządzania już nabytymi nieruchomościami.

— Sporo klientów Noble ma od 10 do 80, a bywa, że ponad 100 mieszkań na wynajem. Zaoferujemy im pełną obsługę tych lokali: administrowanie, pobieranie czynszów, nadzór — mówi Marcin Grudzień.

Rynkiem nieruchomości, jako atrakcyjnym miejscem inwestowania pieniędzy zamożnych klientów, interesuje się również BRE Bank, który pod koniec 2007 r. powołał specjalną spółkę — BRE Property Partner. Na początek koncentruje się na wyszukiwaniu ciekawych inwestycji deweloperskich.

— Oferujemy klientom inwestycje na rynku mieszkaniowym, proponując kupno mieszkań w transakcjach pakietowych, negocjowanych na wczesnym etapie projektów deweloperskich — wyjaśnia Remigiusz Antczak, członek zarządu BRE PP.

Żeby zdywersyfikować ryzyko, w jednym portfelu znajdą się nieruchomości kilku deweloperów. Na sfinansowanie inwestycji klient może zaciągnąć specjalny kredyt. Spłata nastąpi ze sprzedaży nieruchomości po czterech latach od momentu kupna mieszkań.

— Przyjęliśmy czteroletni horyzont dla inwestycji na rynku mieszkaniowym. Po zakupie klient może nam powierzyć zarządzanie nieruchomością oraz zlecić sprzedaż portfela —mówi Remigiusz Antczak.

BRE Property Partners będzie poszerzać ofertę, choć szczegóły trzyma w tajemnicy. Remigiusz Antczak zapowiada, że nowe produkty będą powiązane głównie z rynkiem mieszkaniowym.

Inwestycje w rynek nieruchomości klientom private banking umożliwia od niedawna również Raiffeisen. Bank korzysta z pomocy CEE Property Group, firmy specjalizującej się w obrocie nieruchomościami. Doradza ona klientom Raiffeisena, jak sprzedać bądź kupić nieruchomość oraz wybrać ciekawe oferty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu