Ruch w nowoczesnej gospodarce

DR MAŁGORZATA STARCZEWSKA-KRZYSZTOSZEK, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan
opublikowano: 27-02-2015, 00:00

KOMENTARZ PRAWNIKA

W 2014 r. zarejestrowanych było w systemie REGON ponad 4,1 mln przedsiębiorstw, o 1,2 proc. więcej niż w 2013 r. Należy jednak pamiętać, że rejestracja firmy nie oznacza, że rozpoczyna ona działalność, a także nie oznacza, że będzie aktywna po kilku miesiącach, roku czy kilku latach.

Dane z 2013 r. (danych za 2014 r. dot. liczby firm aktywnych jeszcze nie ma) wskazują, że aktywne jest jedynie ok. 45 proc. firm zarejestrowanych w systemie REGON.

Pozostałe albo zawiesiły działalność gospodarczą, albo jej nie uruchomiły po rejestracji, albo przestały działać, ale nie zostały wyrejestrowane z systemu REGON (zapewne w nadziei, że do biznesu będzie można wrócić bez przechodzenia raz jeszcze przez „ścieżkę zdrowia” związaną z rejestracją). Ważne jednak, że nowe firmy powstają. W 2014 r. utworzono ich ponad 357 tys., ale jednocześnie wyrejestrowano prawie 305 tys. Saldo jest zatem dodatnie, jednak liczba wyrejestrowań pokazuje, że prowadzić działalność gospodarczą nie jest łatwo. Dane GUS informują, że pierwszy rok działalności przeżywa ok. 75 proc. nowo założonych firm, a po 2 latach pozostaje ich 55-60 proc.

Ważne jest także, że firmy powstają w nowoczesnych sektorach gospodarki — w informacji i komunikacji, wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną i gaz. W sektorze informacja i komunikacja netto (liczba firm nowo utworzonych minus liczba firm wyrejestrowanych) przybyło w 2014 r. prawie 6 proc. firm, w sektorze energetycznym — 5 proc. Tworzone są one także w nowoczesnych usługach — w sektorze administrowanie i działalność wspierająca (przede wszystkim w usługach związanych z najmem i dzierżawą i z administracyjną obsługą biur), gdzie liczba firm wzrosła netto o prawie 5 proc., oraz w sektorze działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (przede wszystkim w działalności prawniczej, księgowej i doradztwa podatkowego oraz doradztwie w zarządzaniu), gdzie wzrost netto wyniósł prawie 4 proc. Rośnie także sektor opieka zdrowotna i pomoc społeczna (liczba firm wzrosła netto o ponad 3 proc.).

Dane te pokazują, w jakim kierunku rozwija się polska gospodarka. Rośnie liczebnie działalność związana z oprogramowaniem i doradztwo w zakresie informatyki, co wskazuje na wolne, ale wyraźne przekształcanie się naszej gospodarki w e-gospodarkę. Rośnie liczba firm w energetyce, co zapewne jest w dużej mierze efektem polityki klimatycznej UE i konieczności zwiększania udziału OZE w źródłach wytwarzanej energii. Przedsiębiorstwa zmieniają swoje modele biznesowe i w coraz większym stopniu korzystają z outsourcingu i doradztwa. A społeczeństwo starzeje się i rośnie popyt na usługi związane z opieką zdrowotną — dlatego wielu Polaków widzi tu, i słusznie, swoje szanse na biznes.

Wszystko to oznacza także wzrost konkurencji w tych rosnących sektorach gospodarki, a tym samym szybszy jej rozwój, lepszą, opartą na innowacjach ofertę produktową i usługową. Jeśli jeszcze towarzyszyłaby temu dłuższa przeżywalność nowo tworzonych firm i rosłyby one, stając się z mikrofirm firmami małymi, a później średnimi i dużymi, polska gospodarka nie miałaby się o co martwić. Na razie widzimy pożądane zmiany w strukturze branżowej gospodarki, ale firmy ciągle są słabe. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DR MAŁGORZATA STARCZEWSKA-KRZYSZTOSZEK, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy