Rumunia bliska pierwszej podwyżki stóp od dekady

opublikowano: 08-01-2018, 07:20
aktualizacja: 08-01-2018, 07:22

Choć większość ekonomistów uważa, że nie stanie się to w poniedziałek, to rośnie przekonanie o coraz większym prawdopodobieństwie wzrostu stóp w Rumunii.

13 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga uważa, że bank centralny Rumunii utrzyma w poniedziałek główną stopę na poziomie 1,75 proc. Pięciu uważa, że podwyższy ją do 2,0 proc. Rośnie przekonanie, że stopy wzrosną w Rumunii jeszcze w pierwszym kwartale. Szef banku centralnego  Mugur Isarescu wprawdzie wyraził obawy, że podwyższenie stóp przed analogiczną decyzją Europejskiego Banku Centralnego może zwabić zagraniczny kapitał spekulacyjny, ale ekonomiści uważają, że Rumunia nie ma wielkiego wyboru. W listopadzie inflacja wzrosła do najwyższego poziomu od czterech lat, a tempo wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale sięgnęło prawie 9 proc.

- Wzrost inflacji skłoni włodarzy polityki monetarnej do „pociągnięcia za spust” nawet w tym miesiącu – uważa  Marcin Kujawski, ekonomista Nomura International w Londynie. – Do podwyżki może jednak nie dojść bo inwestycje wciąż są słabe, pomimo robiącego wrażenie, napędzanego przez konsumpcję, wzrostu gospodarczego – dodał.

Na rynku pieniężnym uwzględniono już podwyżkę stóp. Trzymiesięczna stopa pożyczek międzybankowych ROBOR wzrosła o 120 pkt bazowych przez ostatnie sześć miesięcy i jest największa od trzech lat, przekracza 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane