RUR pomoże rozwijać kadry

opublikowano: 21-02-2014, 00:00

Aby ułatwić pracodawcom planowanie kształcenia pracowników, powstaje ogólnopolski Rejestr Usług Rozwojowych. Wystartuje w 2015 r.

Wyniki Bilansu Kapitału Ludzkiego, największego badania rynku pracy realizowanego corocznie od czterech lat, pokazują, że zmienia się nastawienie pracodawców do inwestowania w doskonalenie umiejętności kadry. W 2010 r. prawie połowa szefów nie podejmowała żadnej aktywności na rzecz rozwoju zespołów. Najnowsze wyniki napawają optymizmem — już ponad 70 proc. przedsiębiorców wspiera finansowo rozwój kompetencji swoich pracowników.

Docenili edukację

— Polscy przedsiębiorcy docenili wagę idei kształcenia przez całe życie. Co ważne, dostrzegli rolę podnoszenia kompetencji pracowników w kontekście budowania innowacyjnego kapitału firm — mówi Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor departamentu rozwoju kapitału ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Podkreśla, że istnieje silny związek między inwestowaniem w potencjał kadry a wzrostem innowacyjności firm, a co za tym idzie, doskonaleniem oferowanych przez nie produktów czy usług.

— Dlatego jest tak istotne, aby inicjatywy pracodawców faktycznie realizowały cele biznesowe oparte na stale rozwijanych mocnych stronach kadry — zwraca uwagę Anna Świebocka-Nerkowska. Szkoleń jest wiele, ale sztuką jest wybrać takie, które będzie realizowało cele firmy i indywidualne ambicje uczestników. Dlatego już niebawem przedsiębiorcy dostaną do dyspozycji nowe narzędzie, które ułatwi im planowanie rozwoju pracowników.

Ocenią każdą usługę

Trwają prace nad ogólnopolskim Rejestrem Usług Rozwojowych (RUR), który powstanie w miejsce bazy ofert edukacyjnych www.inwestycjawkadry.pl. W RUR przedsiębiorcy znajdą informacje dotyczące ofert instytucji szkoleniowych. Będą tam również dostępne zestawienia usług rozwojowych, takich jak mentoring, doradztwo czy coaching. Głównym celem nowego systemu jest pomoc w sprofilowaniu szkoleń do potrzeb konkretnych pracodawców, a także w wyborze najkorzystniejszej drogi rozwoju ich firm. Nowością będzie moduł do oceniania usług figurujących w bazie. Uczestnicy będą mieli obowiązek jego wypełniania, dzięki czemu każdy będzie mógł zapoznać się z opiniami innych na temat określonej usługi czy instytucji szkoleniowej. Dostępna obecnie baza www.inwestycjawkadry.pl, w której można znaleźć tysiące szkoleń (w tym współfinansowanych z UE), będzie aktywna do momentu wprowadzenia RUR. Według planów, nowe narzędzie wystartuje w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / RUR pomoże rozwijać kadry