Rusal wybuduje hydroelektrownię w Tadżykistanie

(Marek Druś)
opublikowano: 26-09-2005, 20:44

W poniedziałek rozpoczęła się realizacja projektu budowy hydroelektrowni Rogun na rzecze Wachsz w Tadżykistanie. Inwestycja pochłonie ponad 1,0 mld USD. Sfinansuje ją rosyjski koncern aluminiowy Rusal.

W poniedziałek rozpoczęła się realizacja projektu budowy hydroelektrowni Rogun na rzecze Wachsz w Tadżykistanie. Inwestycja pochłonie ponad 1,0 mld USD. Sfinansuje ją rosyjski koncern aluminiowy Rusal.

Hydroelektrownia będzie znajdować się 120 km na wschód od stolicy Tadżykistanu, Duszanbe. Pierwsza faza projektu polega na budowie 225 metrowej tamy i instalacji dwóch 500 MW generatorów. Ma zostać zrealizowana do 2009 roku.

W kwietniu rozpoczęto realizację projektu budowy hydroelektrowni Sangtuda, także na rzece Wachsz. Wraz z projektem Rogun mają one zaspokoić potrzeby energetyczne Tadżykistanu i pozwolić mu na eksport energii do sąsiednich krajów. W realizacji projektu Sangruda obok Rosji uczestniczy Iran. Jego wartość szacuje się na 520 mln USD.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane