Ruszą donosy w spółkach giełdowych

opublikowano: 01-12-2019, 22:00

Notowane firmy muszą zapewnić sygnalistom możliwość anonimowego i swobodnego zgłaszania korupcji.

30 listopada 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ofercie publicznej. Znalazł się w niej zapis (art. 97 d) nakładający na emitentów instrumentów finansowych obowiązek zapewnienia łatwego, nieskrępowanego i bezstresowego zgłaszania zarządowi lub radzie nadzorczej naruszeń prawa, procedur, zasad etycznych (tzw. whistleblowing). Od soboty spółki giełdowe muszą takie kanały przekazywaniainformacji udostępnić wszystkim pracownikom. Chodzi o wdrożenie regulacji unijnej wymagającej od spółek publicznych „ustanowienia specjalnego kanału zgłaszania rzeczywistych bądź potencjalnych nieprawidłowości”. Czy emitenci giełdowi są przygotowani?

— Nie mam danych dotyczących całego rynku, ale członkowie Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych już od dawna byli informowani o nowym wymogu i jestem przekonany, że nie będą mieli z tym problemów, tym bardziej że zrealizowanie wymogu jest stosunkowo proste. Więcej obaw mam wobec procedury identyfikacji transakcji z podmiotami powiązanymi,wymagających zgody rady nadzorczej i publikacji. Takie procedury też powinny być w spółkach uruchomione od ostatniej soboty, a ich stworzenie i wdrożenie jest dużo bardziej skomplikowane — mówi Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Spółki powinny tak zaprojektować i wdrożyć kanał sygnalizujący nieprawidłowości, np. zachowania korupcyjne, kradzieże, przywłaszczenia itp., aby zgłaszający nie obawiali się represji ze strony sprawców czy innych osób z firmy, ani nawet identyfikacji. Informacje o nieprawidłowościach można składać mejlem, listem lub ustnie. Organy spółki ocenią, czy donos jest wiarygodny czy fałszywy. Przepisy nie przewidują sankcji dla spółek, które nie stworzą warunków dla sygnalistów.

— Przedsiębiorcy nie powinni się więc zbytnio stresować. Jednak brak takiego kanału sygnalizacji nieprawidłowości podlega standardowemu nadzorowi organu nadzorczego, który ma kompetencje do ukarania spółki — mówi Małgorzata Kurowska, radca prawny w kancelarii Maruta Wachta.

Dodaje, że od 2015 r. kanały sygnalizacji musiały wprowadzić banki. Wkrótce obowiązek zostanie rozszerzony na firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu