Rusza e-listonosz z e-fakturami

opublikowano: 13-04-2012, 00:00

Od poniedziałku firmy będą mogły wymieniać się e-fakturami na specjalnym portalu. Wystarczy do tego tylko jedna umowa.

Rusza w Polsce pierwszy portal, który będzie zarządzał obiegiem elektronicznych faktur między przedsiębiorcami. Na dodatek nie będą musieli od każdego z osobna uzyskiwać zgody na taką wymianę dokumentów. Wystarczy zawrzeć jedną umowę z serwisem. Usługa startuje w najbliższy poniedziałek, 16 kwietnia — pod adresem Miedzyfirmami.pl. Twórcą portalu jest Sage, dostawca rozwiązań wspomagających zarządzanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Lista jego klientów liczy 65 tys. podmiotów gospodarczych, a nowa usługa ma odpowiadać na potrzeby rynku wynikające z upowszechniania się elektronicznego obiegu dokumentów, w tym przede wszystkim faktur. Serwis ma pełnić rolę e-listonosza. Nie będzie wymagał wdrażania w firmie jakichkolwiek programów ani kupowania licencji. Wystawianie, przechowywanie i odbieranie e-faktur będzie się odbywało w serwisie. Umożliwi on nadanie dowolnej liczby elektronicznych dokumentów na komputerze nadawcy i ich przyjęcie na komputerze odbiorcy.

Dla przedsiębiorców, którzy wystawiają do pięciu dokumentów miesięcznie, usługa ma być bezpłatna. W przypadku większej liczby przewidziano pakiety, w których cena jednej wysyłki kształtuje się w przedziale 9-16 gr. Dla zainteresowanych przesyłaniem co miesiąc ponad 25 tys. e-dokumentów zapowiedziano możliwość negocjowania warunków płatności.

Aby móc korzystać z serwisu, zainteresowany przedsiębiorca musi się zarejestrować na stronie, zapoznać z regulaminem, wydrukować wzór umowy korzystania z e-listonosza, wypełnić ją i przekazać Sage. Będzie to jedyna papierowa umowa, niezbędna do przystąpienia do portalu. Każdy, kto zawrze taką umowę — tzw. gwiaździstą — będzie mógł być zarówno nadawcą, jak i odbiorcą e-faktur, przesyłanych między członkami portalu. Jeśli przedsiębiorca nie znajdzie wśród nich swoich aktualnych czy nowych kontrahentów, może im wysłać zaproszenie do przystąpienia do portalu.

— Umowa z serwisem spełnia wszelkie wymagania przepisów wydanych przez ministra finansów — mówi Marek Rudziński, członek zarządu Sage, pomysłodawca projektu. Prawno-podatkowe aspekty związane z obiegiem dokumentów między uczestnikami serwisu poddano opinii firmy doradczej PwC. Skonstruowano ją tak, aby nikt nie musiał zawierać dodatkowych umów z odbiorcami faktur w sprawie ich elektronicznego przesyłu. Polskie prawo zobowiązuje przedsiębiorcę do uzyskiwania zgody na wymianę e-faktur, co wymaga zawarcia umowy z odbiorcą. Często oznacza to negocjowanie warunków elektronicznej formy dokumentów z wieloma podmiotami.

— Nasz klient nie będzie musiał uzgadniać tego z żadnym z kontrahentów, uwolni go od tego jedna standardowa umowa z serwisem — podkreśla Marek Rudziński.

Europejski standard e-faktury

Unia Europejska przygotowuje wspólny standard e-faktur. Swoje propozycje przedstawi też Polskie Krajowe Forum Elektronicznego Fakturowania. W jego pracach uczestniczy także Sage. Forum powołano pod patronatem Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów. UE ma do końca 2013 r. zbadać wszystkie aspekty funkcjonowania e-faktur w poszczególnych krajach Unii. Europejska Agenda Cyfrowa zakłada, że w 2020 r. e-faktury będą dominującą metodą fakturowania w UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane