Rusza konsolidacja w amerykańskich łupkach

Wczorajsza informacja o wartym 2,1 mld USD przejęciu spółki Rosetta Resources może być wstępem do fali konsolidacji w amerykańskiej branży łupkowej, ocenia agencja Bloomberg.

Rosettę Resources przejmie za 2,1 mld USD Noble Energy. To może być początek konsolidacji w rozdrobnionej amerykańskiej branży łupkowej. Spadek cen ropy o 38,1 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyhamował aktywność w fuzjach i przejęciach.

- Gwałtowność i głębokość przeceny ropy zmusiła spółki do skoncentrowania się na cięciach kosztów i poprawie wydajności wydobycia, a to odciągnęło ich uwagę od napędzających wzrost w branży fuzji i przejęć – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg.

W reakcji na informację notowania Rosetty Resources skoczyły w poniedziałek o 27,2 proc., choć w skali 12 miesięcy nadal są na 47,0-procentowym minusie. Kurs Noble Energy spadł o 6,2 proc. i w skali roku traci 34,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rusza konsolidacja w amerykańskich łupkach