Rusza podatkowa lustracja

opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Od 25 grudnia 2017 r. firmy będą mogły uzyskiwać od organów skarbowych zaświadczenia o sytuacji podatkowej kontrahentów.

Rząd uznał, że ograniczenie tajemnicy skarbowej i zwiększenie fiskalnej jawności rozliczeń przedsiębiorców przysłuży się uszczelnianiu systemu podatkowego. Pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia wejdą w życie zmiany w ordynacji podatkowej, pozwalające firmom na otrzymywanie informacji o tym, czy ich aktualni kontrahenci rzetelnie wypełniają swoje zobowiązania wobec skarbówki. Każdy przedsiębiorca będzie mógł dowiedzieć się, czy jego biznesowy partner składa deklaracje podatkowe, czy wypełnia je rzetelnie i czy posiada zaległości podatkowe. Zdaniem rządu, taka wiedza może pomóc firmom w ocenie, czy współpracują z uczciwymi podatnikami, oraz podjąć decyzję o tym, czy nadal utrzymywać relacje, czy raczej je zakończyć.

Rząd uważa, że poznanie sytuacji podatkowej kontrahentów pozwoli firmom uniknąć problemów wynikających z transakcji z oszustami (np. solidarna odpowiedzialność za ich długi podatkowe). W trakcie prac nad projektem ustawy eksperci podpowiadali rządowi, że powinien umożliwić także poznanie sytuacji podatkowej potencjalnych kontrahentów, co skuteczniej zabezpieczyłoby firmy przed wejściem w relacje biznesowe z podejrzanymi podmiotami (np. słupami). Nie zgodziło się na to Ministerstwo Finansów (MF). Sejm ustawę uchwalił 27 października 2017 r. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw (24 listopada 2017 r.).

Tydzień później, w Nowy Rok, zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o CIT. Pozwala ona MF na publikowanie na stronie internetowej listy około 2 tys. największych firm w Polsce. Warunkiem znalezienia się na tej liście będzie uzyskiwanie rocznych przychodów o wartości powyżej 50 mln EUR (obecnie 209,5 mln zł).

Znajdą się na niej także wszystkie podatkowe grupy kapitałowe (60), niezależnie od wysokości obrotów. Oprócz przychodów ujawniane będą m.in. dochody, koszty, straty, podstawa opodatkowania, kwoty należnego podatku oraz kwoty zapłaconego podatku. Pierwsza publikacja danych finansowo-podatkowych około 2 tys. firm nastąpi do 30 września 2018 r. i obejmie dane za lata 2012-17. Rząd twierdzi, że ujawnianie opinii publicznej danych największych firm w Polsce zwiększy „społeczną kontrolę nad ich rozliczeniami podatkowymi” i wywrze presję na rezygnację ze stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej.

Eksperci oraz przedstawiciele organizacji biznesowych ostrzegali, że publikowanie suchych danych, bez umożliwienia firmom wytłumaczenia, dlaczego przy wysokich przychodach płacą relatywnie niskie podatki (zgodnie z prawem), spowoduje, że przedsiębiorstwa dotknie ostracyzm społeczny, a sama lista doprowadzi do „igrzysk dla ludu”. Na to, aby na jego liście firmy zamieszczały swoje tłumaczenia, resort finansów się nie zgodził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy