Rusza prywatny teatr

Ewa Bęczkowska
14-09-2001, 00:00

Rusza prywatny teatr

W marcu 2001 roku nowym dzierżawcą pomieszczeń po Teatrze Kameralnym na ulicy Foksal 16 została Małgorzata Potocka, tancerka, choreograf, reżyser. Jej nowe przedsięwzięcie — teatr Sabat — już15 listopada rozpocznie swój pierwszy sezon teatralny.

lSkąd pomysł na stworzenie prywatnego teatru?

— Tańcząc w Teatrze Narodowym oraz na scenach w Paryżu, Las Vegas i Nowym Jorku marzyłam o tym, by mieć własny teatr. Pierwszą próbą był klub Tango, stworzony na wzór kabaretu Moulin Rouge. W nim, po raz pierwszy, połączyłam teatr z restauracją. To nie była udana próba. Klub upadł, doświadczenie pozostało.

l Teatr ma doskonałą lokalizację i dość intrygującą nazwę.

— Na jednej z premier w Teatrze Kameralnym podano informację, że teatr zmienia budynek. Wówczas podjęłam starania o wydzierżawienie tego miejsca. Jednym z warunków, jakie postawił Związek Inwalidów Polskich, właściciel budynku, był jego generalny remont. Nowe wnętrze teatru zaprojektowane zostało przez polskich architektów i utrzymane w stylistyce fin de siecle. Natomiast Sabat to nazwa mojego zespołu baletowego istniejącego od 25 lat, który jest jednocześnie moim szyldem artystycznym. Dlatego uznałam, że to najlepsza nazwa dla teatru.

l Mamy wiele nierentownych teatrów w Polsce. Nie obawia się pani ryzyka?

— Podjęłam decyzję. Nie obawiam się ryzyka zawodowego. Na tym polu mam ogromne doświadczenie. Z pewnością ryzykuję finansowo. Przy takim przedsięwzięciu stawiam całe życie na jedną kartę. Zastawiłam majątek oraz polisę na życie. Nie może się nie udać...

l Warszawski Klub Babylon, który powstał na miejscu Tango, kosztował 1mln USD. A ile kosztuje teatr?

— W grę wchodzi podobna kwota. Udało mi się wziąć kredyt z banku, co w Polsce nie jest sprawą łatwą. Banki przyznają, że nie znają tego typu biznesu.

l Co zobaczymy na scenie?

— W repertuarze znajdą się spektakle rewiowe, baletowe, komediowe, koncerty oraz specjalne wydarzenia artystyczne, np. przedpremierowe pokazy wybitnych dzieł filmowych. Dla utalentowanej młodzieży powstanie w teatrze Studio Tańca Współczesnego i Rozrywki.

l Jakimi spektaklami rozpocznie Teatr Sabat swój pierwszy sezon artystyczny?

— W poniedziałki i wtorki będziemy grać spektakle komediowe, środy i piątki — spektakle rewiowe, w sobotę — spektakle muzyczne, natomiast w niedzielę kabarety. Na inaugurację przygotowana jest premiera komedii kryminalnej „Arszenik i stare koronki” Josepha Kesselringa z Hanką Bielicką i Danutą Szaflarską, w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego. Rewiowym spektaklem premierowym będzie „Rewia... moja miłość”.

Rozmawiała

Ewa Bęczkowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bęczkowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Rusza prywatny teatr