Rusza rywalizacja o 195 mln zł

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 16-04-2010, 00:00

W szranki mogą stanąć firmy i samorządy. Zwycięzcy dostaną pieniądze na energetykę odnawialną.

W szranki mogą stanąć firmy i samorządy. Zwycięzcy dostaną pieniądze na energetykę odnawialną.

Ministerstwo Gospodarki (MG) ma do rozdysponowania 195 mln zł. Przekaże je (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Działanie 9.4 "Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych") firmom i samorządom na inwestycje w energię odnawialną. Dofinansowanie jednego projektu może wynieść nawet 40 mln zł. Kryteria wyboru? Potencjalni beneficjenci muszą się wykazać tzw. gotowością projektu do realizacji (posiadanie prawomocnego pozwolenia na budowę czy projektu technicznego) i wyspowiadać się z nakładów inwestycyjnych.

Wartość projektu nie może być mniejsza niż 20 mln zł. Wyjątkami są inwestycje związane z wytwarzaniem energii z biomasy lub biogazu oraz rozbudową małych elektrowni wodnych. Tu poprzeczka została obniżona do 10 mln zł.

Gra warta świeczki

Zdaniem przedstawicieli branży, jest o co walczyć, choć konkurencja będzie duża.

— Choć pieniędzy jest sporo, selekcja będzie ostra, bo chodzi o kosztowne projekty. Dlatego ostatecznie beneficjentów będzie niewielu — twierdzi Michał Wilkowski, prezes spółki Małe Elektrownie Wodne (MEW).

Jego firma już przeanalizowała w związku z konkursem dwa projekty. Okazało się jednak, że na start w wyścigu o dotacje jest jeszcze za wcześnie. MEW postara się o nie w przyszłym roku.

— Są to projekty związane z budową elektrowni wodnych, których koszty oszacowaliśmy na 13 i 10,5 mln zł. Nasze pozostałe projekty nie kwalifikują się do konkursu ze względu na zbyt małą wartość — wyjaśnia Michał Wilkowski.

Łyżka dziegciu

Niestety, ostra konkurencja może nie być jedynym problemem. Łyżkę dziegciu dolewają laureaci wcześniejszej edycji konkursu, w ramach którego do rozdysponowania było aż 1,15 mld zł.

— Choć nasz wniosek został zakwalifikowany do dotacji, nie widzieliśmy jeszcze ani grosza. Na podpisanie umowy o dofinansowanie czekamy już przeszło rok. W podobnej sytuacji jest ponad czterdziestu pozostałych beneficjentów. A szkoda, bo pogoda jest dobra i można by już rozpoczynać prace — twierdzi rozgoryczony beneficjent zeszłorocznego konkursu.

— Na razie w ramach konkursu z 2009 r. podpisaliśmy jedną umowę. Zgodnie z kryteriami wyboru jego uczestnicy mieli czas do 14 kwietnia 2010 r. na złożenie dodatkowych dokumentów (chodzi o tzw. ocenę merytoryczną drugiego stopnia). Jeśli przejdą etap ostatecznej oceny projektów, zaprosimy ich do podpisania umowy — odpowiada Bogna Cichowska-Duma, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w MG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu