Rusza trzecia edycja programu dla firm

Mira Wszelaka
opublikowano: 28-05-2003, 00:00

Do 26 czerwca firmy branży rolno-spożywczej mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu SAPARD. Tym razem terminy realizacji są jednak dłuższe.

Jeszcze przez miesiąc zakłady branży mięsnej, mlecznej i rybnej oraz przetwórcy owoców i warzyw mogą składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wnioski o dofinansowanie z unijnego programu SAPARD. To już trzecia edycja tego programu i pierwsza, która będzie szła normalnym tokiem.

— Tym razem na realizację inwestycji przedsiębiorcy będą mieli czas do sierpnia 2004 r., a nie kilka miesięcy — jak to było w przypadku dwóch ostatnich edycji SAPARD 2000 i 2001. To powinno znacznie poprawić wykorzystanie środków — podkreśla Kazimierz Lenkiewicz, dyrektor zespołu współpracy regionalnej ARiMR.

Jak informuje Dariusz Banasiuk z ARiMR, poza dłuższym czasem na wykonawstwo nic się nie zmieni.

— W ciągu siedmiu dni od upływu terminu składania wniosków nastąpi ich wstępna ocena. Przez następne siedem dni przedsiębiorcy będą mieli szansę uzupełnić braki. Następnym etapem jest kontrola rachunkowa — też w systemie 7+7. W ten sposób po upływie 28 dni ARiMR powinien wydać decyzję o prawidłowości wniosku i w ciągu trzech miesięcy wypłacić fundusze z UE — wyjaśnia Dariusz Banasiuk.

Urzędnicy namawiają do składania wniosków, rozwiewając pogłoski o tym, że wnioski są zbyt skomplikowane.

— To mity, że wniosek o dofinansowanie z funduszu SAPARD jest trudny do wypełnienia. Oczywiście można mówić o pewnej jego specyfice, ale nie jest to bardziej skomplikowane niż ubieganie się o przyznanie kredytu w banku. Najlepszym dowodem jest fakt, że do tej pory jedynie 8-9 proc. złożonych wniosków odpadło z powodu błędów lub braków w aplikacji — zauważa Kazimierz Lenkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rusza trzecia edycja programu dla firm