Rusza unijna kasa na internet

W rozstrzygniętych już konkursach w ramach programu Polska Cyfrowa przyznano dofinansowania na ponad 250 mln zł, z czego część trafi do gigantów.

Każdy ma mieć szybki internet — a przynajmniej możliwość dostępu do niego. Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) juz niedługo zacznie podpisywać umowy z firmami, które złożyły wnioski o dofinansowanie w pierwszym konkursie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Do końca ubiegłego tygodnia wyłoniono zwycięzców na 74 obszarach konkursowych, czyli ponad połowie ocenianych przez urzędników. Pierwsze umowy z wyłonionymi w konkursie spółkami zostaną podpisane lada dzień.

— W tym tygodniu nastąpi przekazanie pierwszej partii umów do podpisu przez beneficjentów — informuje Eliza Pogorzelska, dyrektor departamentu wdrażania projektów szerokopasmowych w CPPC. Z konkursowych dofinansowań będą korzystać m.in. krajowi giganci. Orange na razie dostał dofinansowanie w siedmiu obszarach konkursowych, m.in. w województwie dolnośląskim, pomorskim i lubuskim. To łącznie prawie 20 mln zł. Aktywne są też duże kablówki. Spółka Spray, zależna od Vectry (numeru dwa na rynku kablówek), dostała 13,4 mln zł na inwestycje w Dolnośląskiem, Łódzkiem, Warmińsko-Mazurskiem i Pomorskiem, a rynkowy numer trzy, czyli Multimedia, dostał 7,5 mln zł dofinansowania na dwa projekty na Podkarpaciu.

Tymczasem T-Mobile dostał 12,5 mln zł dofinansowania na dwa projekty na Mazowszu (powiaty zwoleński i grójecki) oraz jeden w Kujawsko-Pomorskiem (powiat świecki), ale ostatecznie z ich realizacji się wycofał.

— Wnioski konkursowe składaliśmy w innych warunkach, jeszcze przed przyznaniem nam drugiego bloku w paśmie 800 MHz. Teraz po analizie ekonomicznej uznaliśmy, że realizacja tych projektów z takimi kryteriami technicznymi powoduje w istocie nieefektywne wykorzystanie pieniędzy publicznych i prywatnych. Zasadnicze cele projektu można osiągnąć prościej i taniej. W powiatach, w których stawaliśmy do konkursu, budujemy z własnych pieniędzy mobilną sieć szerokopasmową i dodatkowo zapewnimy dostęp do Internetu szkołom. Liczymy na to, że kolejne konkursy w ramach POPC będą naprawdę neutralne technologicznie, bo do tej pory widoczna była preferencja dla sieci stacjonarnych — mówi Cezary Albrecht, dyrektor departamentu prawnego i spraw regulacyjnych w T-Mobile Polska.

Pod koniec września ma ruszyć drugi, znacznie większy nabór wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych. Tym razem firmy będą walczyć aż o 3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rusza unijna kasa na internet