Ruszają przetargi za 200 mln zł

Mariusz Zielke
02-01-2006, 00:00

Policja podała szczegółowy plan zamówień i budżety przetargów. Najwięcej pochłonie teleinformatyka związana z projektami unijnymi.

W 2006 r. Policja powinna być dobrym klientem firm teleinformatycznych. Z ujawnionych w piątek planów wynika, że mundurowi kupią w tym roku od firm IT sprzęt i usługi za ponad 200 mln zł netto. Najważniejsze projekty są związane z integracją z Systemem Informacyjnym Schengen (SIS), do którego Polska ma wejść w 2007 r. Wejście do SIS ma umożliwić zniesienie kontroli granicznych, jednak żeby tak się stało, polskie służby (poza Policją m.in. Straż Graniczna i resort sprawiedliwości) muszą wykonać gigantyczną pracę w rekordowym tempie.

Sieci, łączność i kamery

Większość projektów z SIS ma ruszyć w styczniu. Najważniejsze z nich to rozbudowa sieci teleinformatycznych, modernizacja zabezpieczeń i systemów, organizacja biura Sirene (centrum polskiego SIS), zakup sprzętu. Zabezpieczenia, projekty związane z wymianą danych, ochroną antywirusową, upowszechnieniem dostępu mają kosztować w sumie 117 mln zł netto. Wydatki na łączność i sieci szacowane są przez Policję na 50 mln zł. Niespełna 19 mln zł Policja może wydać na radiotelefony i kamery, a ponad 20 mln zł na system wspomagania obsługi.

Prace mają sfinansować głównie fundusze unijne, w tym Fundusz Schengen, z którego Polska może wykorzystać ponad 300 mln EUR (w latach 2004-06).

Główne i poboczne

SIS ma scalić dane m.in. rejestrów państwowych, Policji, Straży Granicznej, fiskusa i wymiaru sprawiedliwości oraz umożliwić korzystanie z nich europejskim odpowiednikom. Ma to kosztować około 170 mln EUR. Większość pieniędzy wyda Policja oraz Straż Graniczna. To dane z tzw. masterplanu wejścia Polski do SIS, przygotowanego przez resort spraw wewnętrznych.

Dodatkowo polskie służby realizują oddzielnie projekty niewymienione w masterplanie (m.in. system ochrony granic za 50 mln EUR i budowę sieci teleinformatycznej przez resort sprawiedliwości za 80 mln zł). Niestety, większość projektów napotyka problemy, przetargi przedłużają się i budzą wiele kontrowersji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ruszają przetargi za 200 mln zł