Ruszają zapisy na Mostostal W-wa

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 21-06-1999, 00:00

Ruszają zapisy na Mostostal W-wa

Od dziś do 12 lipca przyjmowane będą zapisy do sprzedaży akcji Mostostalu Warszawa w ramach wezwania, które przed kilkoma dniami ogłosiła Acciona — jedna z największych firm budowlanych w Hiszpanii. Zamierza ona skupić z rynku 2,4 mln walorów warszawskiej spółki (24 proc. kapitału akcyjnego). Za akcje Mostostalu Warszawa Hiszpanie zaoferowali 25 zł za sztukę, prawie o 7 proc. więcej niż wynoszą ostatnie notowania giełdowe przedsiębiorstwa, które i tak znacznie już wzrosły w ostatnim czasie. Zdaniem analityków, oferta Acciony powinna się spotkać z dużym zainteresowaniem inwestorów i nie jest wykluczone, że z uwagi na wielkość pakietu, jaki zamierzają ona kupić, może dojść nawet do redukcji zapisów. Największym akcjonariuszem Mostostalu Warszawa jest Elektrim, do którego należy ponad 28 proc. kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa. Jednak po ustaleniach z Hiszpanami zobowiązał się do utrzymania tego pakietu przez dwa najbliższe lata. Acciona będzie również jednym z głównym nabywców obligacji zamiennych Elektrimu. Hiszpanie, tak jak holenderski Eastbridge, zobowiązali się do objęcia papierów za 150 mln USD.

WCZEŚNIEJ wiele się mówiło o możliwej fuzji Mostostalu Warszawa i Exbudu. Obecnie ta sprawa jest już jednak nieaktualna. Podobnie jak fuzja z Mostostalem Siedlce. Ten ostatni ma wejść w skład grupy budowlanej tworzonej przez Polimex Cekop, który jest również akcjonariuszem Naftobudowy i planuje zakupy innych spółek budowlanych. Możliwość fuzji praktycznie przekreśliło wezwanie Acciony i zapowiedzi współpracy tej spółki z Elektrimem. Jednak zdaniem analityków, to Mostostal może stać się teraz inicjatorem fuzji z którymś z konkurentów. Poza tym w ostatnim czasie w Polsce znacznie wzrosła aktywność firm hiszpańskich i portugalskich, z których wiele jest klientami Acciony. Jedną z takich firm jest Jeronimo Martins, do której należy sieć Cash & Carry oraz sklepy Biedronka.

UWAŻAM, że Elektrim zachowa udziały w Mostostalu Warszawa i w przyszłości wykorzysta spółkę do dalszej ekspansji w sektorach budowlanym i energetycznym. Prawdopodobnie wspomagać go w tym wszystkim będzie Acciona. Nie można bowiem zapominać, że Elektrim posiada znaczne udziały w spółkach działających w sektorach okołobudowlanych. Niewykluczone jednak, że zostaną one sprzedane Hiszpanom, co zapewniłoby im większy wpływ na sektor energetyczny Elektrimu — mówi Alastair Ryan, z Warburg Dillon Read.

PRAWDOPODOBNIE do Mostostalu Warszawa zostaną wniesione udziały Elektrimu w innych spółkach budowlanych, m.in. w Energomontażach Północ i Południe, Elektromontażu Export i Remaku. Według Pawła Puchalskiego, analityka Domu Inwestycyjnego BRE, taka szansa istnieje i byłoby to bardzo logiczne rozwiązanie, ponieważ powstała w ten sposób grupa mogłaby świadczyć pełen zakres usług dla kompleksu energetycznego Pątnów-Adamów-Konin. — Jest to jak najbardziej realne — dodaje analityk DI BRE.

ZDANIEM analityków, także wyniki finansowe warszawskiego holdingu są w pełni satysfakcjonujące. Firma osiąga zarówno stały wzrost przychodów ze sprzedaży, jak i zysków. W ubiegłym roku Mostostal Warszawa miał blisko 117-proc. dynamikę wzrostu sprzedaży. Jej wartość na koniec minionego roku wyniosła 342,44 mln zł. Po 12 miesiącach 1998 roku wartość zysku operacyjnego zamknęła się kwotą 16,75 mln zł, co dało blisko 25-proc. wzrost. Ten rok powinien być również dobry dla spółki. Narastająco na koniec kwietnia przychody zbliżyły się do 97 mln zł i w porównaniu z tym samym okresem 1998 r. były wyższe o 16 proc. Zgodnie z prognozami biur maklerskich, na koniec roku powinny one wynieść od 480 do 550 mln zł zaś zysk netto powinien zamknąć się kwotą 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ruszają zapisy na Mostostal W-wa