Ruszył test z JPK dla przedsiębiorców

opublikowano: 24-01-2017, 22:00

Za miesiąc małe i średnie firmy po raz pierwszy przekażą fiskusowi ewidencję VAT w specjalnym pliku kontrolnym.

Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie ocenić stan swoich przygotowań do wymagań Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) w ogólnopolskim teście wiedzy o nim. Prowadzi go Sage, a każdy od razu może poznać wynik. Przesyłanie danych fiskusowi w postaci JPK jest obowiązkiem firm od połowy ubiegłego roku, jednak najpierw zostali nim objęci duzi podatnicy.

Od 1 stycznia 2017 r. mali i średni przedsiębiorcy muszą przekazywać w tej formie prowadzonąprzez nich ewidencję dla potrzeb podatku od towarów i usług (VAT). W tym roku zwolnione są z tego mikrofirmy, czyli te, u których średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 10 pracowników w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych.

Ponadto przynajmniej jeden ze wskaźników finansowych nie może przekroczyć równowartości 2 mln EUR w złotych. W ocenie Sage, przedsiębiorcy wciąż mają za małą wiedzę na temat JPK, tymczasem niewywiązanie się z nowego obowiązku, spóźnienie czy błędy w pliku mogą być podstawą do nałożenia sankcji. Za niewysłanie danych w tym formacie grozi kara w wysokości 2,8 tys. zł. Nieterminowe złożenie informacji podlega grzywnie do 120 stawek dziennych. Stawki są ustalane przez sąd, w 2017 r. maksymalnie taka kara może wynieść nawet ponad 3 mln zł.

— Termin wysyłki przez małych i średnich przedsiębiorców pierwszego w tym roku pliku JPK_VAT mija 25 lutego — przypomina Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage. W teście trzeba odpowiedzieć na 12 pytań, a wynik zostanie przesłany od razu na adres e-mailowy. Sprawdzenie wiedzy zajmuje kilka minut. Sage zapowiada, że wyniki akcji dla całej Polski zostaną ogłoszone i omówione 9 lutego. Test jest dostępny na stronie: http://www.ankietaplus. pl/s/31918DXZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu