Ruszyli inwestorzy w Lubuskiem

opublikowano: 07-03-2017, 22:00

Panattoni buduje centrum logistyczne za 150 mln zł, Hanke Tissue powiększa zakład w Kostrzynie, a Ekowil wchodzi do strefy.

Specjalne strefy ekonomiczne prześcigają się w rekordowych prognozach na ten rok. Kostrzyńsko-Słubicka SSE pod względem liczby zezwoleń nie robi wielkiego wrażenia — ma ich na razie trzy, podczas gdy najlepsza warmińsko-mazurska aż dziewięć — ale może się pochwalić sporymi deklarowanymi nakładami. To dzięki inwestycji w Zielonej Górze. Spółka PDC Industrial Center 69 deklaruje 150 mln zł nakładów i stworzenie 120 miejsc pracy w centrum dystrybucyjnym. Chodzi o Panattoni Park Zielona Góra.

— Realizacja inwestycji zaplanowana jest na kilka etapów, a pierwsze prace budowlane powinny wystartować jeszcze w III kwartale tego roku — mówi Robert Dobrzycki, szef Panattoni Europe. Panattoni wybudował już w Zielonej Górze pierwszą z dwóch hal dla Ideal, niemieckiego poddostawcy branży motoryzacyjnej, który zainwestuje prawie 60 mln zł i zatrudni docelowo 800 osób.

— Pierwsza hala o powierzchni 1,7 ha została już przekazana do użytkowania. Ideal zaczyna nabór, a pracowników będzie szkolić w Niemczech i Czechach. Firma sprowadza maszyny, zakład ruszy w maju. To pierwszy etap inwestycji, w wyniku którego zatrudnienie znajdzie 400 osób. Za dwa lata powstanie druga hala o powierzchni 1,8 ha — mówi Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry. Do K-SSSE wchodzi też Ekowil, który w Drezdenku zbuduje za 1,7 mln zł zakład wyrobów z drewna i słomy. Zakład w Kostrzynie rozbuduje Hanke Tissue, producent artykułów higienicznych. Zainwestuje 18 mln zł.

— Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkunastoma firmami z różnych branż, m.in.: AGD, metalowej, elektrotechnicznej, materiałów budowlanych oraz e-commerce. Do końca roku zamierzamy wydać jeszcze na pewno kilkanaście nowych zezwoleń i liczymy, że uda nam się przekroczyć liczbę 20 nowych projektów inwestycyjnych. Łącznie szacujemy, że nowi inwestorzy zadeklarują wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 1 mld zł oraz utworzą ponad 2 tys. nowych miejsc pracy — zapowiada Krzysztof Kielec, prezes kostrzyńskiej strefy. W ubiegłym roku K-SSSE wydała 13 zezwoleń, w których firmy obiecały 815 mln zł inwestycji i 1550 etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu