Ryanair ma zapłacić 300 mln HUF kary na Węgrzech

opublikowano: 08-08-2022, 15:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Węgierski urząd ochrony konsumentów nałożył 300 mln HUF (ok. 782 tys. USD) kary na Ryanair za przerzucenie na klientów podatku od nadmiernych zysków, informuje Bloomberg.

O nałożeniu kary na największą europejską tanią linię lotniczą poinformowała w poniedziałek na Facebooku minister sprawiedliwości Judit Varga. Ryanair zapowiedział złożenie odwołania.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W czerwcu rząd Węgier nałożył podatek od nadmiernych zysków na firmy, które w jego ocenie korzystają na zawirowaniach rynkowych spowodowanych przez wojnę na Ukrainie. To m.in. firmy energetyczne i linie lotnicze. Ostrzegał jednocześnie, że będzie reagował na próby przerzucenia podatku na konsumentów. Szef Ryanair, Michael O’Leary ogłosił wówczas, że decyzja ekipy Victora Orbana „przekracza granice głupoty”, zwracając uwagę iż branża pasażerskich przewozów lotniczych wciąż jest pod ciężarem strat spowodowanych przez pandemię.

Ryanair uznał karę za „bezpodstawną” i zapowiedział, że będzie z nią walczył w sądach do wyczerpania możliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane