Ryanair wygrał 12-letni bój

opublikowano: 18-10-2018, 22:00

Zamiar prowadzenia biznesu wystarcza, by odliczyć VAT od kosztów inwestycji — orzekł unijny trybunał. Wyrok ma znaczenie także dla Polski.

Ryanair aż 12 lat walczył z irlandzką skarbówką i sądami, które odmawiały mu prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków, jakie poniósł na usługi doradcze w zakresie planowanego w 2006 r. przejęcia konkurencyjnego przewoźnika lotniczego (irlandzki Aer Lingus). Ostatecznie sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który właśnie wydał wyrok korzystny dla Ryanaira, który odzyska VAT.

— To znacząca siedmiocyfrowa kwota wyrażona w euro. Nie podajemy jej do publicznej wiadomości — mówi Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira.

Sędziowie orzekli, że firma mogła odliczyć podatek VAT od kosztów usług doradczych, mimo że ostatecznie nie udało się jej zrealizować planu przejęcia 100 proc. udziałów w Aer Lingus (mogła kupić tylko 29 proc. z powodu ograniczeń prawa konkurencji). To ważny wyrok dla wszystkich firm w UE (także w Polsce), szczególnie tych, którym skarbówki odmawiają zwrotów podatku VAT od kosztów niezrealizowanych transakcji, np. przejęcia innych spółek.

— Wyrok ten ma uniwersalny charakter i przełożenie na wszystkie firmy w UE, również na terenie Polski, niezależnie od branż. Organy skarbowe są zobowiązane stosować się do niego przy podejmowaniu decyzji w takich sprawach. Sędziowie TSUE orzekli, że prawo do odliczenia podatku VAT jest związane już tylko z samym zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie wystąpiły planowane skutki, czyli w przypadku Ryanaira, wykupienie 100 proc. udziałów w Aer Lingus — mówi Irmina Sobczuk z firmy doradztwa podatkowego Enodo Advisors.

Odliczenie VAT zakwestionowały irlandzkie organa skarbowe oraz sądy, do których wnosił odwołania. Dopiero irlandzki sąd najwyższy się zreflektował, zawiesił postępowanie i wystąpił do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi. Chodziło przede wszystkim o przesądzenie czy transakcję nabycia części udziałów czy akcji innego podmiotu należy kwalifikować jako przejaw działalności gospodarczej, czy też nie. W tym drugim przypadku nie przysługuje bowiem zwrot VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu