Rybacy zagrozili blokadą portów

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 13-01-2003, 00:00

Rybacy grożą blokadami wszystkich portów na Pomorzu. Spowodowane jest to wprowadzeniem 22-proc. podatku VAT na paliwo żeglugowe.

- III Urząd Skarbowy w Szczecinie wprowadził na paliwo dla wszystkich rybaków 22-proc. podatek VAT pod koniec 2002 roku. Mógł tak uczynić ponieważ zmienił interpretację rozporządzenia ministra finansów, dotyczącą stosowania podatku VAT. Pozwoliła mu na to ordynacja podatkowa, która zezwala na prawie dowolną interpretacje przepisów - wyjaśnia Marek Gzel ze Stowarzyszenia Armatorów Rybackich.

Maciej Dlouhy, prezes Krajowej Izby Rybackiej, twierdzi, że sytuacja polskiego rybołówstwa jest dramatyczna.

- Wprowadzenie 22-proc. podatku VAT na nasze paliwo oznacza śmierć przemysłu rybackiego. Większość rybaków nie jest vatowcami i nie będzie ich stać na taki wydatek - ostrzega Maciej Dlouhy.

Dodaje, że władze regionalne na razie nabrały wody w usta i wstrzymały w całości sprzedaż paliwa dla rybaków. Wszyscy rybacy stoją w portach i czekają na decyzje.

- Nasze postulaty przekażemy do resortów: transportu, finansów, gospodarki oraz na ręce premiera. Jeżeli do 16 stycznia nie będzie żadnej reakcji ze strony rządu, zablokujemy wszystkie porty Pomorza od Gdańska po Świnoujście - zapowiada Maciej Dlouhy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu