Czytasz dzięki

Rymar: Chodzi o zablokowanie dostępu nieprzygotowanym

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 09-08-2005, 10:18

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelował, by prezydent nie podpisywał ustawy o dostępie do zawodów prawniczych. Zdaniem Stanisława Rymara, ustawa zakłada dopuszczenie do zawodu adwokata czy radcy prawnego osób, które nie są do tego profesjonalnie przygotowane.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelował, by prezydent nie podpisywał ustawy o dostępie do zawodów prawniczych. Zdaniem Stanisława Rymara, ustawa zakłada dopuszczenie do zawodu adwokata czy radcy prawnego osób, które nie są do tego profesjonalnie przygotowane.

Szef Naczelnej Rady Adwokackiej powiedział w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce, że samo skończenie studiów prawniczych nie przygotowuje wystarczająco do bycia adwokatem. Potrzebna jest dodatkowo aplikacja adwokacka.

"Tak jak lekarz, który kończy studia medyczne, na pewno nie jest przygotowany do tego, aby być chirurgiem, ortopedą, laryngologiem. Musi odbyć odpowiednie dokształcanie. A takie odpowiednie dokształcanie to jest tylko aplikacja adwokacka" - powiedział Stanisław Rymar.

Dodał, że proporcjonalnie do liczby ludności, w Polsce jest mniej więcej tyle samo prawników jak w Finlandii, Szwecji i Francji.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaznaczył, że nie broni się przed dopuszczeniem większej liczby absolwentów do zawodu adwokata. Sprzeciwia się tylko dopuszczaniu do zawodu osób nieprzygotowanych profesjonalnie. Prezydent ma czas na podpisanie lub zawetowanie ustawy do soboty. Do jej podpisania przekonują prezydenta stowarzyszenia zrzeszające absolwentów i studentów prawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane