Rynek akcji ożywa

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 15-01-2004, 00:00

W ubiegłym roku obroty akcjami na GPW wyniosły ponad 66,4 mld zł.

Dzięki hossie w 2003 roku na giełdę powrócił poważny kapitał. W sierpniu i wrześniu obroty sięgnęły 9 mld zł, czyli tyle, ile za czasów internetowej hossy.

Najgorsze mamy za sobą — mówią maklerzy.

— Poprawa koniunktury i wyników spółek przyciągnęła do akcji polskie fundusze i poważny kapitał zachodni — mówi Mirosław Saj, makler DM BISE.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem wolumenu transakcji. Właściciela zmieniło 1,9 mld akcji, czyli o 25 proc. więcej niż w 2002 r. Na sesji 22 sierpnia obroty akcjami wyniosły 906 mln zł i był to najwyższy wynik ub.r. i dziesiąty w historii GPW. W tym samym dniu rekord ustanowiły kontrakty terminowe, na których wolumen obrotu wyniósł 43 991. Średnie obroty na sesję powyżej 1 mln USD notowało 7 spółek: TP SA, Pekao SA, PKN Orlen, KGHM, Prokom, BPH PBK i Agora. Z cienia największych firm wydostały się średniaki. Obroty akcjami Netii i Dębicy wzrosły trzykrotnie w porównaniu z 2002 r.

— Miesięczne obroty na poziomie 5-6 mld zł powinny się utrzymać w 2004 r., gdyż koniunktura powinna nadal być dobra. GPW może liczyć na zainteresowanie ze strony zachodnich inwestorów w związku z wejściem Polski do UE. Martwi mała płynność rynku. Ale to mogą poprawić duże prywaty- zacje — doda- je makler DM BISE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek akcji ożywa