Rynek chemii budowlanej skurczy się o ok. 7 proc. w 2014 r.

ISBnews
opublikowano: 20-01-2014, 11:54

Sprzedaż na rynku chemii budowalnej spadnie o ok. 7% w 2014 r., wynika z raportu firmy badawczej PMR pt.: "Rynek chemii budowlanej w Polsce 2014 - Prognozy rozwoju na lata 2014-2016". Szanse na ożywienie na tym rynku są od 2015 r., kiedy mają poprawić się wyniki w budownictwie mieszkaniowym.

"Po ok. 6-proc. spadku w 2013 r., rynek chemii budowlanej w Polsce także w 2014 r. odnotuje kilkuprocentowy spadek, w granicach 7%. Na spadki w tym segmencie materiałów budowlanych kluczowy wpływ będą miały słabe wyniki budownictwa mieszkaniowego, który odpowiada za ok. 80% konsumpcji chemii budowlanej w Polsce" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

W 2014 r. analitycy PMR oczekują dalszego spadku metrażu ukończonych inwestycji mieszkaniowych, który osiągnie 13 mln m2 wobec 16,5 mln m2 w najlepszym dla branży 2008 roku. Od 2015 r. powierzchnia nowych mieszkań ponownie zacznie rosnąć, podano również.

Szanse na ożywienie rynku chemii budowlanej od 2015 r. potwierdziła także przeprowadzona na potrzeby raportu trzecia edycja badania wśród 300 małych i średnich firm remontowo-budowlanych. Oceny badanych firm na temat obecnej oraz oczekiwanej w przyszłości sytuacji jeśli chodzi o finanse firm, oraz ich portfel zamówień i poziom zatrudnienia okazały się bardziej optymistyczne niż rok wcześniej. W rezultacie, wartość indeksu koniunktury na rynku chemii budowlanej w Polsce wyniosła 16 punktów wobec 8,2 punktów rok wcześniej i 14,7 punktów dwa lata wcześniej.

"Najbardziej wyrazistym trendem w najnowszej edycji badania jest zdecydowany spadek udziału w robotach murarskich materiałów ceramicznych, na korzyć bloczków z betonu komórkowego, które stały się najbardziej popularnym materiałem ściennym w Polsce. Przełożyło się to także na zdecydowany wzrost popularności zapraw murarskich na cienkie spoiny, kosztem tradycyjnych zapraw grubowarstwowych" - powiedział główny analityk rynku budowlanego w PMR i autor raportu Bartłomiej Sosna, cytowany w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane