Rynek crowdfundingu sam się reguluje

Szymon Maj
opublikowano: 12-08-2019, 22:00

Popularność crowdfundingu rośnie. Rynek postawił na samoregulację. Platformy postanowiły stworzyć własny zestaw dobrych praktyk.

Dotychczas rynek korzystał z obecnych przepisów, jednak tworzone przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i platformy crowdfundingowe Zasady Dobrych Praktyk mają być rozwiązaniem szerszym i kompletnym. Z braku regulacji rynek bazował na dostępnych rozwiązaniach prawnych.

— Wobec braku zwartej regulacji dotyczącej crowdinvestingu w Polsce zastosowanie mają przepisy różnych aktów, jak ustawa o obrocie instrumentami finansowymi wraz ze stanowiskiem UKNF z marca 2019 r., a także ustawa o ofercie publicznej — mówi Jakub Niestrój, prezes CrowdWay.

Rozwiązania unijne, chociaż pomagają, to są niekompletne, dotyczą głównie segmentu inwestycyjnego.

— Obecnie obowiązujące na szczeblu UE regulacje w zakresiecrowdfundingu mają charakter fragmentaryczny — wyjaśnia mec. Marcin Czugan, wiceprezes zarządu KPF.

Tworzony projekt ma na celu zbudowanie jednolitych i przejrzystych zasad działania crowdfundingu w Polsce. Nad zestawem zasad pracują takie platformy, jak Beesfund, PolakPotrafi, Finansowo. Do zespołu dołączył CrowdWay.

— Crowdway uczestniczy już w organizowanym przez UKNF programie Innovation Hub, który ma na celu wsparcie branży fintech, w tym platform crowdfundingu udziałowego, w konstruowaniu modelu działania, aby był zgodny z przepisami. Jesteśmy zwolennikami inicjatywy samoregulacji branży — dodaje Jakub Niestrój.

Stworzenie przejrzystego modelu działania crowdfundingu jest potrzebne ze względu na większe kwoty zbiórek.

— Od 2018 r. możemy mówić o istotnym wzroście aktywności emitentów i inwestorów oraz wartości kampanii, z których największe sięgają 4 mln zł — wyjaśnia Jakub Niestrój.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu