Rynek czeka na obniżkę stóp

Konrad Soszyński
02-01-2001, 00:00

Rynek czeka na obniżkę stóp

Ostatni dzień roboczy minionego roku przyniósł nieznaczne umocnienie złotego wobec dolara oraz lekki spadek rentowności obligacji. Ta sytuacja jest wynikiem dobrych danych o cenach żywności w pierwszej połowie grudnia. Mimo że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,8 proc. w ciągu pierwszych piętnastu dni grudnia, podczas gdy w drugiej połowie listopada ich dynamika wyniosła 0,2 proc., to wartość tego wskaźnika z wyłączeniem grup warzywa i owoce (najbardziej zmiennych w indeksie) wzrosła z 0 proc. w drugiej połowie listopada do 0,2 proc. w pierwszej połowie grudnia.

Optymistycznie wygląda również porównanie tych indeksów z ich wartościami w pierwszej połowie grudnia 1999 roku, kiedy to wyniosły one 1 proc. (żywność i napoje bezalkoholowe) i 0,7 proc. (z wyłączeniem grup warzywa i owoce). Tak umiarkowana dynamika cen żywności w zestawieniu z niskim wzrostem cen produkcji przemysłowej, które w listopadzie były wyższe jedynie o 0,1 proc. w relacji miesiąc do miesiąca (ostatni raz tak niską wartość wskaźnik ten przyjął w czerwcu 1999 roku), pozwala szacować inflację w grudniu na 8,8-8,9 proc.

Jednak silny trend dezinflacji, jaki rejestrujemy w ostatnich miesiącach, będzie nie do utrzymania w pierwszym kwartale tego roku, ze względu na styczniowy wzrost podatków pośrednich. Szczególnie silny wpływ na poziom cen będzie miała zmiana akcyzy na paliwa, który nie będzie zapewne zamortyzowany spadkiem cen ropy na rynkach światowych. Tym samym można oczekiwać, że najbliższe tygodnie mogą przynieść pewną korektę na rynku obligacji, których obecne ceny dyskontują cięcie w stopach procentowych na poziomie 200-250 punktów bazowych, już w styczniu. Według naszych prognoz, obniżka nie wyniesie więcej niż 150 punktów bazowych i nastąpi najwcześniej w końcu lutego, a więc już po ogłoszeniu danych o inflacji za styczeń i wypłacie pierwszych rekompensat dla emerytów i rencistów z tytułu wyższej niż zakładał rząd inflacji w 2000 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rynek czeka na obniżkę stóp