Rynek do maja

Tomasz Publicewicz
opublikowano: 21-06-2005, 00:00

Maj przyniósł względne uspokojenie nastrojów na krajowych rynkach finansowych, zwłaszcza na warszawskiej giełdzie.

W maju skala miesięcznych zmian wartości najważniejszych indeksów GPW w Warszawie była znacznie mniejsza, co przełożyło się także na stosunkowo nieduże, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, zmiany wartości jednostek uczestnictwa funduszy inwestujących w krajowe instrumenty udziałowe (zarówno funduszy akcji polskich, mieszanych, jak i stabilnego wzrostu).

Poprawę koniunktury obserwowaliśmy także na zagranicznych parkietach, zwłaszcza w Europie. Stosunkowo spokojna atmosfera panowała przez większą część miesiąca na krajowym rynku długu, dopiero ostatnie dni maja przyniosły dynamiczny wzrost cen obligacji skarbowych.

Także rynek walutowy zachowywał się w maju względnie stabilnie, szczególnie jeśli chodzi o relację złotego do amerykańskiego dolara. Gdy spojrzymy na rynek z perspektywy pięciu miesięcy, to okaże się, że obraz, jaki uzyskamy, nie pasuje do iście majówkowej atmosfery maja. Wyniki poszczególnych kategorii lokat charakteryzowała ogromna zmienność, którą najlepiej oddają miesięczne wyniki rynku akcji, mierzone zmianą wartości indeksu WIG20.

To prawdziwy rollercoaster. Nie inaczej było w innych segmentach rynku: złoty najpierw zyskiwał na wartości, a w kolejnych dwóch miesiącach gwałtownie tracił do USD i EUR. Na rynku obligacji rozpiętość pomiędzy miesięcznymi wynikami indeksu IROS wynosiła niemal 2,5 pkt procentowego (od 0,1 proc. do 2,56 proc.).

W tej sytuacji najlepiej poradziły sobie fundusze inwestujące w papiery dłużne denominowane w dolarach, których średni zysk na poziomie 12 proc. pochodził wyłącznie z kursu wymiany PLN/USD (średni wynik tych funduszy w dolarach był bliski 0). Kolejne miejsca pod względem zyskowności w ciągu pierwszych 5 miesięcy zajęły fundusze inwestujące na zagranicznych rynkach akcji (6,7 proc.) oraz w papiery skarbowe denominowane w złotych (3,9 proc.).

Najgorzej na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy wypadają fundusze akcyjne, które średnio zanotowały stratę na poziomie -2,5 proc.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku mogliśmy się przekonać, że Polacy chętnie sięgają po ofertę funduszy inwestycyjnych, myśląc o sposobach inwestowania czy oszczędzania. Według naszych szacunków przewaga nowych wpłat nad umorzeniami wyniosła w tym czasie blisko 4 mld PLN i była czterokrotnie większa niż w podobnym okresie ubiegłego roku.

Tomasz Publicewicz, Analizy Online

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Publicewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu