Rynek futures: Wsparcie wybronione

Krystian Brymora, DM BDM
opublikowano: 08-12-2011, 08:54

Docelowy poziom korekty ubiegłotygodniowego ruchu (2230 pkt) został osiągnięty i wybroniony (wczorajsze minimum 2231 pkt). Tym samym oczekuję kolejnej fali wzrostowej i ataku na 2340 pkt możliwe, że do końca tego tygodnia.

Zagrożeniem dla realizacji powyższego scenariusza może być rozpoczynający się dziś szczyt UE, co zapewne wprowadzi na rynek więcej nerwowości. Nadzieje na osiągnięcie porozumienia i wypracowanie konstruktywnych rozwiązań są duże i inwestorzy łatwo mogą się rozczarować. Niemniej nie spodziewam się zejścia poniżej 2230 pkt. Proponowane zmiany w traktacie to proces długotrwały. Liczą się bieżące działania, które przywrócą stabilność strefy euro. Taki arsenał niewątpliwie ma EBC. Dziś zapewne obniży stopy procentowe, być może mocniej od oczekiwań (stymulacja wzrostu gospodarczego). Informacje prasowe donoszą również, że bank zwiększy płynność w systemie poprzez długoterminowe pożyczki. Już po zamknięciu rynków w Europie pojawiła się plotka, że arsenał zwiększy także MFW kwotą 600 mld EUR na ratowanie krajów strefy euro (dodatkowo zwiększony EFSF do 500 mld EUR). To pomogło sesji w USA. Szeroki S&P500 zyskał 0,2% i zakończył na 1261 pkt choć wcześniej tracił ponad 1%. Technicznie obroniono wsparcie w okolicach 1240 pkt. Sygnałem kupna będzie wyjście nad 1265 pkt (lokalny szczyt i średnia 200-sesyjna). Na EUR/USD spokojnie. Dzisiejsza obniżka stóp przez EBC jest już w cenie, no chyba że prezes Draghi zaskoczy (możliwa obniżka o 50 p.b.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krystian Brymora, DM BDM

Polecane