Rynek handlowy zaczął hamować

  • Marta Sieliwierstow
17-04-2012, 00:00

Coraz więcej centrów handlowych w Europie powstaje z opóźnieniami. Niemal we wszystkich krajach.

Na początku 2012 r. zasoby powierzchni handlowej w Europie wynosiły 139,9 mln mkw. Średnio na 1 tys. mieszkańców państw Unii Europejskiej przypada 246,6 mkw. centrów handlowych.

Wstrzymane inwestycje

Gdyby wszystkie centra handlowe które miały powstać w ubiegłym roku zostały ukończone w terminie, w Europie przybyłoby około 6,8 mln mkw. nowoczesnej powierzchni. Byłby to wzrost o 15 proc. w porównaniu z 2010 r.

Jednak opóźnienia w kilku krajach, zwłaszcza w Rosji, Turcji i we Włoszech, spowodowały, że do użytku oddano 5,9 mln mkw. Na 19 z 34 badanych przez Cushman & Wakefield (C&W) rynkach odnotowano spadek podaży powierzchni handlowych.

Największy wystąpił w Czechach, Austrii, Chorwacji, na Słowacji oraz w Bułgarii, gdzie nie ukończono żadnych nowych inwestycji. Z kolei w Niemczech oddano do użytku najmniej obiektów handlowych od 1989 r.

W 2011 r. powstało w Europie 197 centrów handlowych, z czego 117 w drugim półroczu, z tego na Europę Środkową i Wschodnią przypadło ponad dwie trzecie (65 proc.). Tak jak w poprzednich kwartałach, bardzo aktywni byli deweloperzy w Rosji i Turcji, gdzie nowa powierzchnia stanowiła 42 proc. wszystkich inwestycji ukończonych. Po spowolnieniu w 2010 r. deweloperzy uaktywnili się także w Polsce, Francji i Finlandii.

— Miniony rok dla rynku centrów handlowych w Polsce był udany. Wzrosła podaż, a popyt głównych międzynarodowych i krajowych sieci handlowych oraz poziom stawek czynszowych były zadowalające. Mimo trudności z uzyskiwaniem finansowania rozpoczęto budowę kilkunastu nowych obiektów, a ożywienie na handlowym rynku inwestycyjnym zaowocowało kilkoma dużymi transakcjami — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z działu wycen i doradztwa C&W w Polsce.

Największymi obiektami ukończonymi w Europie były Westfield Stratford City w Londynie (176 tys. mkw.), Marmara Forum w Stambule (156 tys. mkw.) i Marineda City (146 tys. mkw.) w mieście A Coruña w Hiszpanii.

Niepewne prognozy

W latach 2012-13 w Europie powstanie 10,9 mln mkw. powierzchni handlowych, z czego 6,4 mln mkw. zostanie oddanych do użytku jeszcze w tym roku. Możliwe są jednak kolejne opóźnienia, a liczba przygotowywanych obiektów może się zmniejszyć wskutek opóźnień lub wstrzymania inwestycji. Najwięcej (61 proc.) nowej powierzchni jest w przygotowaniu w Europie Środkowej i Wschodniej.

Na Rosję i Turcję przypada 32 proc. planowanej powierzchni. W Europie Zachodniej w czołówce krajów pod względem liczby przygotowywanych projektów są nadal Francja i Włochy.

Spośród największych obiektów, które mogą powstać w latach 2012-13, są m.in. OZ Mall w Krasnodarze (169 tys. mkw.) w Rosji, Mall of Istanbul (135 tys. mkw.) w Turcji oraz Puerto Venecia w hiszpańskiej Saragossie (123 tys. mkw.).

— Prognozy na najbliższy rok są zróżnicowane. Dzięki większej podaży wzrośnie aktywność na rynkach, ale ograniczony dostęp do źródeł finansowania i mały popyt najemców mogą wpłynąć na mniejszą tolerancję ryzyka przez inwestorów w niektórych krajach. Niepewne jest także rozpoczęcie budowy centrów handlowych, które są w fazie przygotowań i nie można wykluczyć dalszych opóźnień — ocenia Kristina Gorkovskaya, analityk z europejskiego działu badań C&W.

W 2011 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych wyniosła prawie 40 mld EUR, czyli o 3,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Udział rynku nieruchomości handlowych w łącznej wartości transakcji inwestycyjnych zmniejszył się z 33 do 32 proc. Inwestorzy nadal byli najaktywniejsi w Niemczech i Wielkiej Brytanii, na które przypadło 57 proc. wartości inwestycji w Europie.

Pomimo spadku wartości inwestycji o 15 proc. w porównaniu z 2010 r. Wielka Brytania jest nadal najatrakcyjniejszą lokalizacją, w której wartość transakcji na rynku nieruchomości handlowych wyniosła prawie 12 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rynek handlowy zaczął hamować