Rynek miedzi na rozdrożu

DI
opublikowano: 22-12-2011, 00:00

PROGNOZY

Ostatnie tygodnie przyniosły stabilizację notowań miedzi w przedziale 7–8 tys. USD za tonę. Pogarszające się perspektywy gospodarki światowej oraz większa aktywność Chin w ostatnim czasie są uwzględnione w cenach. Analitycy X-Trade Brokers w raporcie o rynku surowców zwracają uwagę na lepsze dane z Chin i obniżkę stopy rezerw obowiązkowych w tym kraju o 50 pkt bazowych, co sugeruje możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej. Z drugiej strony, mimo niezłych danych na rynku coraz bardziej widać obawy o chińską gospodarkę.

„W bazowym scenariuszu, zakładającym brak wszelkich skrajnych scenariuszy dla Chin, oczekujemy spadku cen surowca w kolejnych miesiącach (do około 6-6,5 tys. USD za tonę). Ceny powinny odreagować dopiero w drugiej połowie 2012 r. W przypadku zrealizowania się jednego z czynników ryzyka, np. dynamicznego spadku cen na rynku nieruchomości w Chinach, notowania miedzi mogłyby dotrzeć nawet do poziomu krańcowych kosztów wydobycia metalu (około 4-5 tys. USD/tonę)” — piszą analitycy XTB w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu